CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, bu durumu eleştirerek, "Bu yıl 'emekliler yılı' olarak ilan ediliyor ama bu kadar düşük bir emekli maaşıyla, bu yıl ancak emeklilerin eğer şansları varsa hayatta kalma yılı olarak ilan edilebilir; maalesef, emekliler yılı olarak değil" şeklinde ifade etti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yılın ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında emekli maaşlarına yüzde 5 artış yapılacağını açıklamasına rağmen, CHP'nin emeklilerle ilgili araştırma önergesinin reddedilmesi, eleştirilere neden oldu.

CHP Bursa Milletvekili Pala, gerekçeli açıklamasında, "Emekli maaşlarında öngörülen artış çok düşüktür ve Adalet ve Kalkınma Partisi dönemindeki kayıp çok yüksektir" diyerek 2002'den bu yana en düşük emekli maaşı ile asgari ücret arasındaki farkın önemli ölçüde arttığını vurguladı. Ayrıca, emekli maaşlarının yetersizliğinin, emeklilerin temel ihtiyaçlara erişimini olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Emekli Maaşı Belli Oldu! Sadaka Gibi Zam! Emekli Maaşı Belli Oldu! Sadaka Gibi Zam!

Pala, "Açlık sınırı 14 bin liranın üstünde, o da şimdilik. Bu maaşlar aylar sonra aynı kalırken açlık sınırı bu enflasyonist ortamda çok daha yüksek olacak. Yoksulluk sınırı 47 bin liranın üstünde, o da şimdilik" diyerek emeklilerin maddi sıkıntı içinde olduğunu belirtti.

Ayrıca, emekli maaşlarındaki artışın asgari ücretle endekslenmesi önerisinin önemine vurgu yapan Pala, emekliler arasındaki maaş eşitsizliklerine de dikkat çekti. Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR'dan emekli olanlar arasındaki maaş farkının kabul edilemez düzeyde olduğunu ifade etti.

Yerel seçimlerde sona yaklaşılıyor: Aday listeleri bugün tamamlanıyor! Yerel seçimlerde sona yaklaşılıyor: Aday listeleri bugün tamamlanıyor!

Pala, emeğin ulusal gelirden aldığı payın azaldığına ve Adalet ve Kalkınma Partisi dönemindeki ekonomi politikalarının bu durumu desteklediğine işaret ederek, "Emeğin ulusal gelirden aldığı payı hep birlikte artırmak zorundayız. Ülkede kaynak sorunu yoktur, ülkedeki kaynak sorununu iddia edenler sarayın harcamalarına baksınlar" dedi.

Son olarak, emekli maaşı alan milletvekillerini en düşük emekli maaşını artırmaya davet eden Pala, bu konuda vicdanların sesine kulak verilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi