Eski milletvekili Ahat Andican hakkında merak edilen tüm detaylar bu haberde.

Ahat Andican Kimdir?

Abdul Ahat Andican, Türk doktor, siyasetçi ve yazardır. 1951 yılında Afganistan'ın Kunduz şehrinde Özbekistanlı göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1953 yılında ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç eden Andican, eğitim hayatına Akşehir'de başladı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi alan Andican, 1974 yılında mezun olarak doktor unvanını kazandı.

Ahat Andican'ın Tıp ve Siyaset Kariyeri

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda asistan olarak çalışmaya başlayan Andican, 1980'de Genel Cerrahi Uzmanı, 1984'te Doçent ve 1991'de Profesör unvanlarını aldı. Aynı fakültede öğretim üyeliği ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1984 yılında Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği’ni yeniden kurarak dernek başkanlığına seçildi.

Siyasi Hayatı

Ahat Andican, 20. ve 21. dönemlerde Anavatan Partisi'nden İstanbul milletvekili olarak seçildi. 55. Hükûmet’te Devlet Bakanı ve Hükûmet Sözcüsü olarak görev yaptı. 2015 genel seçimlerinde MHP'den İstanbul 2. bölge milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. Daha sonra İYİ Parti'ye katılan Andican, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçildi ve TBMM İYİ Parti Grup Başkanı oldu. 2023 yılında İYİ Parti'den istifa etti.

Kişisel Hayatı

Ahat Andican, evli ve iki çocuk babasıdır. İstanbul Başakşehir'de adını taşıyan bir ortaokul bulunmaktadır.

Çanakkale'de deprem! Birçok ilden hissedildi! 'Bu deprem sürpriz değil' Çanakkale'de deprem! Birçok ilden hissedildi! 'Bu deprem sürpriz değil'

Ahat Andican Kaç Yaşında?

1 Nisan 1951 doğumlu olan Ahat Andican, 2024 yılı itibarıyla 73 yaşındadır.

Ahat Andican Nereli?

Aslen Afganistanlı olan Ahat Andican, 1953 yılında Türkiye'ye göç ederek hayatını burada sürdürmüştür.

Kaynak: Haber Merkezi