Afganistan'ın kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde meydana gelen şiddetli yağışlar, özellikle Baghlan ve Badahşan kentlerinde ciddi sellerin oluşmasına neden oldu.

Baghlan kentinin Doğal Afet Dairesi Başkanı Hedayatullah Hamdard, Tolo News'e yaptığı açıklamada, "Burka, Nahreen ve Orta Baghlan bölgelerinde meydana gelen sellerde şu ana kadar 50 kişi hayatını kaybetti." şeklinde konuştu.

Badahşan kentinin Doğal Afet Dairesi Başkanı Mohammad Akram Akbari ise Tashkan, Yawan ve Tagab ilçelerini vuran sellerin, çok sayıda ev, okul ve ibadethanede hasara yol açtığını belirtti.

Uluslararası Adalet Divanı İsrail kararını açıkladı Uluslararası Adalet Divanı İsrail kararını açıkladı

Acil Yardım Çağrısı

Yetkililer, sellerin vurduğu bölgelerde acil yardım çalışmalarının başlatıldığını duyurdu. Özellikle evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlara barınma ve temel ihtiyaçlar konusunda yardım eli uzatılması için çaba harcanıyor.

Yağışların Etkisi

Afganistan'da her yıl yaşanan aşırı yağışlar, sellerin ve doğal afetlerin artmasına neden oluyor. Bu durum, binlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kalmasına ve can kayıplarının yaşanmasına sebep oluyor.

Kaynak: AA