Afganistan'ın çeşitli vilayetlerinde meydana gelen şiddetli yağışlar beraberinde sel felaketini getirdi. Ülke genelinde can kayıpları artarken, Takhar, Ghor, Badakhshan ve Baghlan'da 344 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Sel, özellikle Baghlan vilayetinde büyük hasara neden oldu. Afganistan Mülteciler ve Geri Dönüş Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, sel nedeniyle Baghlan'da 315 kişi hayatını kaybetti ve 630 kişi yaralandı. Ayrıca, 665 evin tamamen yıkıldığı veya hasar gördüğü belirtildi. Baghlan Eyaleti Sözcüsü Molla Alam Majidi, selin tarım arazilerine de büyük zarar verdiğini ifade etti ve 20 binden fazla dönüm tarım arazisinin yok olduğunu duyurdu.

İspanya-Arjantin Arasında Diplomatik Kriz: Milei, Sanchez'in Eşine 'Yolsuzluk' Suçlamasında Bulundu İspanya-Arjantin Arasında Diplomatik Kriz: Milei, Sanchez'in Eşine 'Yolsuzluk' Suçlamasında Bulundu

Sağlık Ekipleri Gönderildi

Afganistan'daki acil durumla mücadele ekipleri, sel felaketinin etkilediği bölgelere yardım ulaştırmak için çaba harcıyor. Londra merkezli Save The Children Fund'un açıklamasına göre, Baghlan'a sağlık ekipleri gönderilmiş olup, çocukların ve ailelerin güvenliği için tedbirler alınmaktadır.

Kaynak: İHA