İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya Kadına Şiddet Sorununu Meclise Taşıdı İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya Kadına Şiddet Sorununu Meclise Taşıdı

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer, adet sancısının kısırlık belirtisi olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Erken tanı ve uzman önerili tedavilerin sorunun üstesinden gelmede etkili olabileceğini söyleyen Çoksüer, adet sancısının genç kızlar arasında yaygın bir sorun olduğunu ifade etti.

Adet sancısı neden olur?

Kadınlar arasında en büyük sıkıntının adet sancısı olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Çoksüer, adet sancısının rahmin düzenli kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkan şiddetli ağrılar olduğunu söyledi. Özellikle endometriozis ve adenomyozis gibi durumlarla birlikte adet sancısının kısırlıkla ilişkili olabileceğini vurgulayan Çoksüer, genç kızların bu konuda doktor kontrolünde olmalarını önerdi.

Kadın Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer

Akupunktur adet sancısını geçirir mi?

Çin'de 3 bin yıldan beri uygulanan akupunktur tedavisi ile adet sancısına çözüm bulunabileceğini belirten Çoksüer, bu tedavinin yan etkisi olmayan bir yöntem olduğunu ifade etti. Adet sancısı şikayetlerinden kurtulmak için akupunktur uygulamalarının etkili olduğunu söyleyen Çoksüer, erken tanının önemine vurgu yaptı.

Adet sancısı nasıl geçer?

Adet sancısı olan hastalara evde uygulanabilecek doğal çözümler hakkında bilgi veren Çoksüer, sıcak su uygulaması, karna masaj, bitkisel çaylar ve yürüyüş gibi yöntemlerin adet sancılarından kurtulmada yardımcı olabileceğini söyledi. Stressiz bir yaşam sürmek için meditasyon ve yoga önerilerinde bulunan Çoksüer, stresten uzak durmanın önemine dikkat çekti.

Strese dikkat! Tüp bebek başarısını etkiliyor Strese dikkat! Tüp bebek başarısını etkiliyor

Kaynak: İHA