Avrupa Birliği Adalet Divanı, UEFA ve FIFA'nın, Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasını engelleyerek rekabet yasasına aykırı hareket ettiğine hükmetti. Bu kararın ardından UEFA'dan yapılan açıklamada, kararın Avrupa Süper Ligi'nin onaylandığı veya doğrulandığı anlamına gelmediği vurgulandı. UEFA, Haziran 2022'de kabul edilen teknik bir hususun ön yetkilendirme çerçevesinde var olan bir eksikliği tamamladığını belirtti. Ayrıca, yeni kuralların sağlamlığına ve Avrupa yasalarına uyumluluğuna vurgu yapılarak, toplumun daha geniş çıkarlarına hizmet edilerek Avrupa futbol piramidinin sürdürüleceği kararlılıkla ifade edildi.

UEFA, ulusal dernekler, ligler, kulüpler, taraftarlar, oyuncular, antrenörler, AB kurumları, hükümetler ve ortaklarla işbirliği içinde Avrupa spor modelini şekillendirmeye devam edeceklerini belirtti. Açıklamada, dayanışma temelli Avrupa futbol piramidinin, Avrupa ve ulusal yasalarla kopma tehlikesine karşı korunacağına olan inançları dile getirildi. 

Adalet Divanı kararıyla ile ilgili açıklamalar geldi

Barcelona, Adalet Divanı Kararını memnuniyetle karşıladı

İspanya La Liga ekiplerinden Barcelona, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın UEFA ve FIFA'nın Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasını engelleyerek rekabet yasasına aykırı hareket ettiğine dair kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Adalet Divanı'nın bu kararı, Barcelona'nın da içinde yer aldığı Avrupa Süper Ligi projesine destek veren takımlar arasında olumlu bir yankı uyandırdı.

Barcelona, açıklamasında Avrupa Adalet Divanı'nın kararını memnuniyetle karşılamalarının yanı sıra, Avrupa Süper Ligi'nin futbol dünyasında var olan tekele karşı bir alternatif sunduğunu ve bu sayede elit düzeyde yeni bir futbol rekabetinin önünü açabileceğini vurguladı. 

Adalet Divanı kararıyla ile ilgili açıklamalar geldi

Real Madrid Başkanı Perez: 'Avrupa Kulüp Futbolu tekel değildir'

Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın, UEFA ve FIFA'nın 2021 yılında Avrupa Süper Ligi'nin oluşumunu engelleyerek rekabet yasalarına aykırı hareket ettiğine dair kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Perez, yaptığı açıklamada kararın tarihi bir öneme sahip olduğunu ve Avrupa kulüp futbolunun tekel olmadığını bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Divan'ın kararı sonrasında yapılan açıklamada, 'Önümüzdeki günlerde bu kararın kapsamını dikkatli bir şekilde inceleyeceğiz, ancak büyük tarihsel öneme sahip iki sonucun çıkacağını tahmin ediyorum. İlk olarak, Avrupa kulüp futbolu tekel değildir ve bir daha asla olmayacaktır. İkincisi, bugünden itibaren kulüpler kendilerinin efendisi olacak. Kulüpler, sporumuzu modernize edecek ve dünyanın her yerinden taraftarların ilgisini çekecek Avrupa yarışmalarını önerme ve tanıtma hakkımızı görüyorlar. Kısacası bugün özgürlüklerin Avrupa'sı bir kez daha zafere ulaştı ve bugün futbol ve taraftarları da zafere ulaştı' dedi.

Perez, sürecin iki yılı aşkın bir süredir devam ettiğini ve kararın hukuk, akıl ve özgürlük ilkelerine uygun olduğunu vurgulayarak, Real Madrid'in futbolun iyiliği için çalışmaya devam edeceğini dile getirdi. Ayrıca, Avrupa kulüp futbolunu geliştirmek adına yeni bir fırsatla karşı karşıya olduklarını belirterek, şeffaf yönetim, sportif liyakat, ve finansal fair-play prensiplerine saygı gösteren bir projeyi savunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Adalet Divanı kararıyla ile ilgili açıklamalar geldi

Kaynak: İHA