Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Türk yargısının siyasi veya başka bir konumla yıpratılmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca son 2 yılda 24 milyon davada karar verildiğini ifade etti.

Kızılarık Halkı Barınma Hakkı Mücadelesini Sürdürüyor Kızılarık Halkı Barınma Hakkı Mücadelesini Sürdürüyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un Açıklamaları

Antalya’da düzenlenen toplantıda konuşan Tunç, yargı kararlarının eleştirilebileceğini, ancak sosyal medyada oluşturulan ‘İşte adalet budur’ şeklindeki eleştirileri ağır ve haksız bulduğunu belirtti. Ayrıca, son 2 yılda 24 milyon davada karar verildiğini vurguladı.

Yargı Kararları ve Eleştiriler

Tunç, “Verilen yargı kararları eleştirilemez mi? Elbette eleştirilebilir, eleştirilmelidir de. Eleştirilecek ki en doğru karara ulaşılabilsin. Ancak, sosyal medyada bir algı oluşturarak ‘İşte adalet budur’ şeklindeki eleştirileri ağır ve haksız buluyoruz” dedi.

Son 2 Yılda 24 Milyon Davada Karar Verildi

Yargının ağır bir iş yükü olduğuna dikkat çeken Tunç, “Son 2 yılda 24 milyon davada karar verildi. 2024 yılında önlerinde 11 milyondan fazla derdest dosya bulunuyor. Yargı mensuplarımız inşallah bu 11 milyon dosyayı bitirerek, dosya sayısını azaltacak” ifadelerine yer verdi.

Türk Yargısı Bağımsız ve Tarafsız

Tunç, Türk yargısının bağımsız ve tarafsız bir şekilde görevini yerine getirdiğini belirtti. Ayrıca, “Yargının hatalı kararları eleştirilere yol açacak olsa da, milletimizin yargımızdan beklentisi bu eleştirilerin en aza indirilmesidir” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi