Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Janez Lenarcic, Gazze’ye yardım ulaştırmaya çalışan örgütlerden gelen son bilgilerin oldukça endişe verici olduğunu belirtti. Hiçbir önlem alınmazsa yardım operasyonlarının çökme riski bulunduğunu vurguladılar.

Kenya'da Polis Genel Müfettişi İstifa Etti: Protestoların Ardından Gelen Eleştiriler Kenya'da Polis Genel Müfettişi İstifa Etti: Protestoların Ardından Gelen Eleştiriler

Gazze’deki krizin başka bir kırılma noktasına ulaştığını belirten Borrell ve Lenarcic, bölgeye insani yardım ulaştırmanın neredeyse imkansız hale geldiğini ifade etti. Sivil toplum yapısının bozulduğunu ve açlık çeken sivillerin çaresiz önlemlere başvurduğunu belirttiler.

Güvenlik ortamında iyileşme sağlanamadı

Devam eden askeri operasyonlar ve Gazze’de hukuk ve düzenin çökmesi nedeniyle insani yardım aktörlerinin güvensiz bir ortamda çalışmak zorunda kaldığını belirten yetkililer, geçici ‘taktiksel duraklama’ duyurularının sahadaki güvenlik ortamında iyileşme sağlamadığını vurguladı.

Mısır ve Ürdün sınırlarında bekletilen önemli miktarda insani yardımın bozulma ve israf riski taşıdığına dikkat çeken açıklamada, AB fonlarının maddi ve mali kaybının yanı sıra uluslararası toplumun insani yardım çabalarına da darbe vurulduğu belirtildi. Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana Gazze için 56 insani yardım uçuşu düzenlendiği ve mevcut tüm rotaların kullanıldığı ifade edildi.

Kaynak: İHA