ABD'nin Nebraska, Oklahoma ve Iowa eyaletlerinde son haftalarda şiddetli fırtınalar ve hortumlar etkili oldu. Geçtiğimiz hafta cuma ve cumartesi günleri yaşanan hortumlar büyük çapta hasara neden oldu.

Oklahoma Acil Durum Yönetimi Dairesi'nden yapılan açıklamada, Holdenville'de biri 4 aylık bebek olmak üzere toplamda 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Aynı zamanda Marietta şehrindeki eyaletler arası bir otoyolda bir kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Oklahoma'da Acil Durum İlan Edildi

Oklahoma Valisi Kevin Stitt, eyalette acil durum ilan etti ve yaptığı açıklamada, Murray County'deki Sulphur kasabasında bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ayrıca, fırtına ve hortumlar nedeniyle 24 binden fazla kişinin elektriksiz kaldığı, en az 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Iowa'da Hortum ve Can Kaybı

Iowa eyaletinde yer alan Minden şehrinde de cuma günü meydana gelen hortumda yaralanan bir kişinin daha sonra hayatını kaybettiği aktarıldı. Bu olayların ardından afet bölgelerinde arama ve hasar tespit çalışmaları sürerken, yerinden edilenler için barınma tesisleri kuruldu.

Havalimanında Kriz! 60 Uçuşu İptal Oldu Havalimanında Kriz! 60 Uçuşu İptal Oldu

Federal Düzeyde Yardımlar Yapıldı

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı, Oklahoma'da en az 16 evin tamamen yıkıldığını açıkladı. Şu anda, birçok bölgede hasar tespiti ve kurtarma çalışmaları devam ediyor. Yerel makamlar, bölgedeki afet kurbanları için yardım ve destek sağlamak amacıyla çalışıyor.

Kaynak: İHA