ABD'de gözaltına alınan Rus iş insanı Cyril Gregory Buyanovsky, Rusya'ya havacılıkla ilgili yasa dışı teknoloji transferi suçlamalarını kabul etti. Mahkeme tutanaklarına göre, Buyanovsky, ABD'ye karşı suç işlemek için komplo kurmak, devlet kontrolündeki malların ruhsatsız ihracatı ve uluslararası alanda yasa dışı para aklama ithamlarını reddetmedi. Davanın karar duruşması 21 Mart'a ertelenirken, Buyanovsky'nin 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Savcılar, Buyanovsky'nin 450 bin dolar değerindeki havacılık ekipmanı ve 50 bin dolar değerindeki kişisel varlığına ABD hükümetinin el koymasını kabul ettiğini açıkladı. Aynı davada, Buyanovsky'nin yanı sıra şirketin genel müdür yardımcısı Douglas Robertson'ın da bugün hakim karşısına çıkması bekleniyor. ABD Başsavcı Yardımcısı Matthew Olsen, yaptığı açıklamada, "Bugünkü suç itirafı, Adalet Bakanlığının Rusya'nın ordusunu besleyen araçları kesmek ve bunu sağlayanları mahkemede sorumlu tutmak konusundaki kararlılığını göstermektedir" dedi. Buyanovsky ve Robertson, 3 Mart'ta "komplo, devlet kontrolündeki malların ruhsatsız ihracatı, elektronik ihracat bilgilerini göndermemek, bu belgelerde oynama yapmak, kara para aklamak, kaçakçılık" suçlamalarıyla gözaltına alınmıştı.

İHA GÖNDERENLERE İLAVE KISITLAMALAR

ABD'nin kişi ve kuruluşlara yönelik yaptırımları, Kremlin üzerindeki ihracat kontrollerini, modern bir orduyu donatmak için gereken bilgisayar çipleri ve diğer teknolojik ürünleri kapsamaktadır. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler de 25 Şubat'ta Rusya'ya yönelik yeni ticaret yasakları kapsamında hem sivil hem de askeri amaçla kullanılabilecek ürün ve teknolojilere ihracat kontrolleri ile insansız hava aracı (İHA) gönderenlere ilave kısıtlamalar getirecek yeni yaptırımları onaylamıştı.

Kaynak: Haber Merkezi