ABD'nin Oklahoma Eyaleti Valisi Kevin Stitt, ABD-Meksika sınırındaki kaçak geçişleri önlemek amacıyla eyaletin ulusal muhafızlarını bölgeye gönderme kararı aldığını açıkladı. Bu adım, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın güney sınırındaki yasadışı göç sorunuyla mücadelede başarısızlık yaşandığı gerekçesiyle Cumhuriyetçi valilere çağrı yapması üzerine geldi.

Stitt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu sadece sağduyu. Teksas'ta 28 giriş noktası var. Bu giriş noktaları dışında herhangi bir yerden ülkeye girmenin zaten federal bir yasa gereği yasadışı olduğunu biliyoruz" dedi. Vali, ayrıca Biden yönetiminin sınır tedbirlerini etkili bir şekilde uygulamadığını savunarak, "Federal hükümetin, jiletli telleri kesiyor olması hiç de mantıklı değil. Evet, ülkemizi istilaya karşı savunma hakkımız var. Yasadışı yollardan gelen 6 milyon insan varsa buna başka ne diyebilirsiniz ki?" şeklinde konuştu.

BM'den Uyarı: Gazze'de Nüfusun Dörtte Biri Kıtlığın Eşiğinde BM'den Uyarı: Gazze'de Nüfusun Dörtte Biri Kıtlığın Eşiğinde

Eski Başkan Trump'ın, güney sınırındaki göçmen akınına dikkat çekerek Cumhuriyetçi valilere yardım çağrısında bulunmasının ardından, 25 eyaletin Cumhuriyetçi valileri Teksas'a destek sözü vermişti. Cumhuriyetçi Valiler Birliği, yaptığı açıklamada, "Sınırın güvenliğini sağlamak için jiletli tel örgüler de dahil olmak üzere her türlü araç ve stratejiyi kullanan Vali dostumuz Greg Abbott ve Teksas eyaleti ile dayanışma içindeyiz" ifadelerine yer vermişti. Açıklamada, federal hükümetin göçmenlik yasalarını uygulamamak ve yasadışı yollardan gelen göçmenlerin serbest kalmasına izin vermekle suçlanması, federal hükümet ile Cumhuriyetçi valiler arasında bir gerilim yaratmıştı. Bu durumun iç savaşa neden olabileceği yorumları da yapılmıştı.

Kaynak: İHA