ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD’nin başkenti Washington DC’de bulunan ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) bir araya geldi. Austin, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Filistinli sivillerin korunmasının ahlaki ve stratejik bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde insani krizin giderek kötüleştiğine dikkat çekti.

Gazze'de Durum Kritik

Austin, "Bugün Gazze'de sivil kayıpların sayısı çok yüksek ve insani yardım miktarı çok düşük. Gazze'de insani bir felaket yaşanıyor ve durum daha da kötüye gidiyor" dedi. Gallant ile birlikte Gazze'deki insani krizin nasıl hafifletilebileceğini görüşeceklerini ifade eden Austin, ayrıca İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine yönelik planladığı askeri harekata dair alternatifleri de ele alacaklarını belirtti.

Güvenlik Bağı Sarsılmaz

Austin, İsrail ile ABD arasındaki güvenlik bağının "sarsılmaz" olduğunu vurgulayarak, "ABD, İsrail'in en yakın dostudur ve bu değişmeyecektir" dedi.

İngiliz Turist Meksika'da Kanlar İçinde Ölü Bulundu Eşi Hastaneye Kaldırıldı İngiliz Turist Meksika'da Kanlar İçinde Ölü Bulundu Eşi Hastaneye Kaldırıldı

Netanyahu, Ziyareti İptal Etti

ABD Başkanı Joe Biden'ın talebi üzerine Gazze Şeridi’ne yapılan insani yardımların genişletilmesi ve Refah'a yönelik planlanan askeri harekata alternatif seçenekleri ele almak üzere ABD’nin başkenti Washington DC’ye gidecek olan İsrail heyetinin ziyareti, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısını veto etmeyerek çekimser kalmasının ardından dün iptal edilmişti.

Kaynak: İHA