ABD'nin Rusya tehdidi nedeniyle 15 yıl sonra ilk kez Britanya'ya nükleer silah yerleştirmeyi planladığı belirtiliyor. Pentagon belgelerine göre, Britanya'nın Suffolk şehrindeki RAF Lakenheath'ta yeni bir tesis için yapılan tedarik sözleşmeleri, ABD'nin hava üssüne Hiroşima bombasının üç katı gücünde nükleer savaş başlığı yerleştirme niyetinde olduğunu ortaya koyuyor.

Belgeler, Pentagon'un RAF Lakenheath'ta "yakın zamanda" nükleer misyon planladığını gösteriyor. ABD Savunma Bakanlığı'nın tedarik veri tabanındaki gizliliği kaldırılmış belgeler, bölgede görev yapacak Amerikan kuvvetleri için yeni bir barınma tesisinin inşasına Haziran ayında başlanacağını ve balistik kalkanlar da dahil olmak üzere yeni ekipmanlar sipariş edildiğini gösteriyor.

RAF Lakenheath'ın, 1945'te Hiroşima'ya atılan atom silahının üç katından daha fazla bir güce sahip B61-12 yerçekimi bombalarına ev sahipliği yapması bekleniyor.

ABD, Moskova tehdidi azaldığına karar vererek 2008 yılında Britanya'da konuşlu durumda olan nükleer füzeleri kaldırmıştı. Ancak şimdi, ABD Başkanı Joe Biden'ın Avrupa'daki kuvvet duruşunu geliştirmek amacıyla "güvenlik ortamındaki değişime yanıt vermek" istediği belirtiliyor.

Rusya ise ABD silahlarının Britanya'ya iadesini "tırmanma" olarak görerek "karşı önlemlerle" karşılayacağını belirtti. Bu adımın, tüm nükleer silahların Avrupa ülkelerinden çekilmesi yönündeki acil bir meseleye aykırı bir tırmanma olduğunu ifade etti.

İspanya'da Valencia'daki 14 Katlı Binada Yangın: 7 Kişi Yaralandı İspanya'da Valencia'daki 14 Katlı Binada Yangın: 7 Kişi Yaralandı

Bu gelişmeler, NATO ülkelerinin Rusya ile artan gerilim ve diğer uluslararası güvenlik meseleleriyle başa çıkmak adına stratejik duruşlarını değerlendirdikleri bir dönemde gerçekleşiyor.

Kaynak: Kardelen ÖZDEMİR