ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Çin'e ait olan M/V Huang Pu isimli yakıt tankeri Husiler tarafından hedef alındığını bildirdi. CENTCOM, gemide sınırlı düzeyde hasar meydana geldiğini ancak seyrine devam ettiğini duyurdu.

CENTCOM'un yaptığı açıklamaya göre, 23 Mart'ta İran destekli Husiler, Kızıldeniz'e Panama bayraklı, Çin'e ait ve Çin tarafından işletilen M/V Huang Pu adlı petrol tankeri yakınlarına 4 adet gemisavar balistik füze fırlattı. Saat 16:25'te ise beşinci füzenin M/V Huang Pu'ya doğru ateşlendiği tespit edildi. Geminin, saldırı sonrasında yardım çağrısı yapmadığı ancak ufak çaplı hasar aldığı ve yangının 30 dakika içinde kontrol altına alındığı belirtildi. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı ve gemi rotasına devam etti. Husilerin, daha önce Çin gemilerine saldırmayacaklarını belirtmelerine rağmen Huang Pu'ya saldırdığı vurgulandı.

Rusya Ukrayna'nın Çernihiv Kentini Vurdu Rusya Ukrayna'nın Çernihiv Kentini Vurdu

ABD Güçleri Husilere Karşı Müdahale Etti

CENTCOM'un açıklamasında ayrıca, USS Carney gibi ABD gemilerinin de dahil olduğu ABD kuvvetlerinin, 6 İnsansız Hava Aracı (İHA) ile çatışmaya girdiği ifade edildi. Saat 06.50 ile 09.50 arasında gerçekleşen çatışmada, 5 İHA Kızıldeniz'e düşerken bir İHA ise Yemen'in Husiler tarafından kontrol edilen bölgelerine doğru uçtu.

Kaynak: Haber Merkezi