ABD Başkanı Joe Biden, Yüksek Mahkeme’nin eski Başkan Donald Trump’a 2020 başkanlık seçimlerini bozmaya çalışmakla ilgili cezai suçlamalara karşı geniş bir dokunulmazlık tanıyan kararını sert bir şekilde eleştirdi. Biden, bu kararın kanun önünde eşitlik ilkesini altüst eden “tehlikeli bir emsal” oluşturduğunu belirtti.

Biden, Beyaz Saray’dan yaptığı 5 dakikalık konuşmada, kararın “hukukun üstünlüğünü baltaladığını” ve “bu ulusun insanlarına korkunç bir kötülük” yaptığını ifade etti. Bu kararın, Trump’ın 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na yapılan ölümcül saldırıyı kışkırtmaktan yasal olarak sorumlu tutulma olasılığını düşürdüğünü vurguladı.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Sotomayor’un Eleştirisi

Başkan Biden, kararı eleştiren liberal Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Sotomayor’un sözlerini yineleyerek “Muhalefet ediyorum” dedi. Biden, kararın başkanın yapabileceklerinin sınırı olmadığı anlamına geldiğini belirtti.

Kararın, önümüzdeki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin muhtemel adayı olan Trump'ın başkanlığı bir kez daha emanet etmeye layık olup olmadığına karar vermenin seçmenlere düşeceği anlamına geldiğini söyleyen Biden, şunları söyledi:

"Bu ulus Amerika'da kral olmadığı ilkesi üzerine kurulmuştur. Her birimiz kanun önünde eşitiz. Hiç kimse, hiç kimse yasaların üstünde değildir, Birleşik Devletler Başkanı bile.

Kanada'da Rekor Yağışlar: Toronto Sular Altında Kaldı Kanada'da Rekor Yağışlar: Toronto Sular Altında Kaldı

Yüksek Mahkeme'nin başkanlık dokunulmazlığına ilişkin bugünkü kararıyla birlikte bu durum pratikte tümüyle değişmiştir. Bugünkü karar neredeyse kesin olarak başkanın yapabileceklerinin neredeyse hiçbir sınırı olmadığı anlamına geliyor. Bu temelde yeni bir ilkedir. Tehlikeli bir emsaldir, çünkü makamın gücü artık yasalarla, hatta ABD'deki yüksek mahkeme tarafından bile sınırlandırılamayacak, tek sınır başkanın kendi kendine koyduğu sınırlar olacaktır"

"Şimdi Amerikan halkı mahkemenin yapması gerekip de yapmadığı şeyi yapmak zorunda" diyen Biden, "Amerikan halkı bir kez daha Donald Trump'a başkanlığı emanet etmek isteyip istemediğine karar vermeli... Trump artık canı ne isterse, ne zaman isterse onu yapma konusunda daha cesaretli olacak" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR