Avrupa Birliği liderleri, dondurulan Rus mali varlıklarından elde edilen gelirleri Ukrayna'ya silah almak için kullanma planını bugün tartışacaklar. Bu plan, milyarlarca euroluk gelirin Kiev'e silah yardımı olarak aktarılmasını içeriyor. Ayrıca, AB'nin savunma kapasitesini güçlendirmek için daha fazla adım atma konusu da gündemde.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, zirve için yazdığı davet mektubunda, Avrupa'nın uzun süredir güvenlik ve savunmaya yeterli yatırım yapmadığını belirtti. Michel, 'İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olduğumuz şu günlerde, savunmaya hazır olmak ve AB ekonomisini 'savaşa hazır' hale getirmek için radikal ve somut adımlar atmanın tam zamanıdır' dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu İngiltere ve Almanya Dışişleri Bakanlarıyla Görüştü İsrail Başbakanı Netanyahu İngiltere ve Almanya Dışişleri Bakanlarıyla Görüştü

Zirve Gündeminde Ukrayna'nın Durumu

AB liderleri, Perşembe günü Brüksel'de başlayacak olan iki günlük zirvede, Gazze'deki savaş, Bosna ile üyelik müzakerelerinin başlatılması ihtimali ve çiftçilerin protestoları gibi farklı konuları ele alacaklar. Ancak, Ukrayna'nın durumu, Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin liderlere video bağlantısıyla katılmasıyla gündemin ilk sırasında yer alacak.

AB'nin Önerisi ve Rusya'nın Tepkisi

Avrupa Komisyonu, Moskova'nın işgalinin ardından dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirin büyük bir kısmının Ukrayna'ya silah yardımı için kullanılmasını önerdi. Rusya ise bu planı 'haydutluk ve hırsızlık' olarak nitelendirdi. Varlıklar, başta Belçika'nın Euroclear'ı olmak üzere AB merkezi menkul kıymet saklama kuruluşları tarafından dondurulmuştu. Ukrayna ayrıca, kârlar üzerine koyulan yüzde 25'lik vergiyi de alacak. Diplomatlar, gelirlerin Ukrayna yararına kullanılması fikrinin AB hükümetleri arasında geniş destek gördüğünü belirtiyorlar. Ancak, paranın silah almak için kullanılması bazı ülkeler için daha sorunlu olabilir.

Kaynak: Kardelen Özdemir