Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan 9. Yargı Paketi, yüksek yargıda iş akışını hızlandırmayı hedefliyor. Hukuk daireleri dosyaların öncelik sırasını bir ay içinde belirleyerek ilgili mahkemelere iletecek.

Casusluk Düzenlemesi ve Ceza Artışları

Devletin güvenliği ve siyasal yararları aleyhine suç işleyenler casusluk kapsamına alınacak. Yeni düzenlemeyle, casusluk faaliyetleri devlet sırlarına karşı suçlar bölümünde ele alınacak ve suçlular 3 ila 7 yıl arasında hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Özellikle stratejik öneme sahip birimlerde suç işlenmesi durumunda cezalar artırılacak, nitelikli hallerde suçlular 24 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Hakaret Suçu ve Yeni Düzenlemeler

Hakaret suçu uzlaştırma sürecinden çıkarılacak ve arabuluculuk yoluyla çözümlenmeye çalışılacak. Uzlaştırma sürecinde yalnızca hukuk fakültesi mezunları uzlaştırmacı olarak görev alabilecek. Ayrıca, hakaret suçu ön ödeme suçları kapsamına alınacak ve etkin bir şekilde mücadele edilecek.

Yazılı Bildirimlerde Değişiklik

Yazılı bildirimlerde yapılan değişiklikle, sanığa ulaşılamadığında avukatına yapılan bildirimler yeterli kabul edilecek, böylece yargılama süreci kesintisiz devam edebilecek.

Hükümlülerin Eğitim Hakları

Kapalı cezaevlerindeki hükümlülerin örgün ve yaygın öğretim hakkı genişletilecek. İyi halli hükümlüler, kurum içinde açılan örgün öğretim programlarına katılabilecek. Sınavlar çevrim içi veya yüz yüze yapılabilecek, açık öğretim sınavları ceza infaz kurumlarında gerçekleştirilebilecek.

KPSS lisans sınavı ne zaman? Saat kaçta başlıyor ve bitiyor? KPSS lisans sınavı ne zaman? Saat kaçta başlıyor ve bitiyor?

Eğitim Esasları ve Yönetmelikler

Açık cezaevi, çocuk eğitimevleri ve kapalı cezaevlerindeki hükümlülerin eğitim esasları, Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) görüşleri doğrultusunda Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek yönetmelikle düzenlenecek.

Kaynak: AA