Akdeniz Belediyesi, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) işbirliğiyle düzenlediği "Dünyanın Fotoğrafı Akdeniz’de" sloganıyla uluslararası bir boyuta taşıdığı fotoğraf yarışmasına, dünyanın farklı bölgelerinden katılan bin 21 fotoğrafçı, toplamda 9 bin 490 eserle damga vurdu. Yarışmanın ödül töreni ve sergisi, 2023 yılının ocak ayında gerçekleşecek.

İstanbul'da Büyüleyici Bir Konser İstanbul'da Büyüleyici Bir Konser

A W103822 01

Uluslararası Platformda Yarışma Heyecanı

Akdeniz Belediyesi, geçmiş yıllarda ulusal düzeyde düzenlenen iki fotoğraf yarışmasının ardından, bu kez Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteğiyle uluslararası alanda büyük bir etkinlik gerçekleştirdi. Yarışmaya katılan bin 21 sanatçı, Türkiye ve Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından belirlenen jüri tarafından değerlendirildi ve 55 ödüllü fotoğraf seçildi.

A W103822 02

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Desteği

Yarışma, "Serbest renkli", "Serbest siyah-beyaz" ve "Kıyılarda yaşam ve Akdeniz ile Mersin hayatı" olmak üzere üç farklı kategoride düzenlendi. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) - Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP), Uluslararası Sanat Fotoğrafçıları Derneği (IAAP) ve CameraObscuraSociety tarafından onaylanan yarışmada, fotoğrafçılar her kategoride en fazla 4 eserle yarışmaya katıldılar. "Kıyılarda yaşam ve Akdeniz ile Mersin hayatı" kategorisinde yer alan etap, 21 ülkeden profesyonel ve amatör fotoğrafçıların Akdeniz temasını işledikleri fotoğraflarıyla renklendi. Akdeniz Belediyesi, bu kategoride özel bir ödül de sunarak yarışmanın çekiciliğini artırdı.

A W103822 03

Jüri Değerlendirmesi ve Ödül Dağılımı

Yarışma başvurularının şubat ayında başlamasıyla birlikte, 70 farklı ülkeden bin 21 fotoğrafçı 9 bin 490 eserle yarışmaya katıldı. Jüri üyeleri, 22 Kasım'da toplanarak değerlendirme yaptı ve 55 ödüllü fotoğraf belirledi. Ödül töreni ise Türkiye ve Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından 30 Kasım'da açıklandı. Dereceye giren fotoğrafçılara toplamda bin 200 dolarlık ödül verilecek.

Kaynak: İHA