7'nci İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, bu yıl "Umut" temasıyla başladı. İki yılda bir düzenlenen bienalde, 5 bin 250 çocuk ve genç sanatçının toplam 579 projesi, İstanbul'un farklı mekanlarında bir ay boyunca sergilenecek.

Muğla Mutfağının Lezzetleri Antik Çağdan Günümüze Taşınıyor Muğla Mutfağının Lezzetleri Antik Çağdan Günümüze Taşınıyor

Bu yılki bienalin ana mekanı olarak MKM Beşiktaş Çağdaş belirlendi. Ayrıca İstiklal Sanat Galerisi de bienal kapsamında çocuk ve gençlerin "umut" temalı eserlerini izleyiciyle buluşturacak. Bunun yanı sıra, Kadıköy ve Beşiktaş iskele meydanları ile Şehir Hatları vapurları da bienalin etkinlik alanları arasında yer alacak. Bu yılki bienalin küratörlüğünü, dijital sanat alanında öncü çalışmalara imza atan Esra Özkan üstleniyor. Bienalde, geleneksel sanat dalları olan resim, heykel, fotoğraf ve enstalasyonun yanı sıra, maker, yapay zeka ve dijital sanatlar gibi yeni alanlar da yer alıyor.

Bir Ay Sürecek Etkinlikler ve Atölyeler

Bienal, sanatın farklı dallarında etkinliklere ev sahipliği yapacak. Bu yıl, deprem bölgesindeki çocuk ve gençlerle özel projeler gerçekleştirildi. Ayrıca, bir ay sürecek bienal boyunca alanında uzman sanatçı, oyuncu, bilim insanı, akademisyen ve eğitimcilerle atölyeler, söyleşiler, paneller ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

STK'lar ve Kurumlarla İşbirlikleri

Bienal etkinlikleri, sivil toplum kuruluşları, müzeler, üniversiteler ve çeşitli kuruluşlarla işbirliği içinde gerçekleşiyor. Bilim, sanat, edebiyat, dijital, teknoloji, iklim değişikliği gibi çeşitli konularda atölyeler ve etkinliklerle, çocuk ve gençlerin umudu yeşertmek için neler yapılabileceği tartışılacak.

Bienalin Uluslararası Katılımı

Bu yılki bienalde, İngiltere, Romanya, İtalya ve Rusya gibi ülkelerden katılım gerçekleşti. Bienal Direktörü Gazi Selçuk, açılış etkinliğinde yaptığı konuşmada, 25 şehir ve 12 farklı ülkeden çocuk ve gençlerin üretici sanat projelerinin İstanbul'daki 5 farklı mekanda sergilendiğini belirtti.

Bienal küratörü Esra Özkan, "Sanatın farklı dallarıyla mevcut gerçekliğimizden daha iyi bir geleceği hayal etmeyi amaçlıyoruz. Uzakta sandığımız umut dolu geleceğin tam olarak bugün ve en geç yarın hayatımızda yer alacağını düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: İHA