Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Önder Taşkın, bel ağrısının yaşam kalitesini düşürebilecek ve iş gücünü etkileyebilecek bir rahatsızlık olduğunu belirtti. Taşkın, bel ağrısının tedavi sürecinde, ağrının süresi ve etkilerinin değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, 'Eğer bel ağrısı 7 günden fazla sürüyorsa, istirahat ve ilaçla geçmeyip, yürüme fonksiyonlarınızda bozulmaya neden oluyorsa mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşuna başvuru gerektirir. Hastanemizde farklı tedavi yöntemleriyle ağrılarınıza son verebiliriz' dedi.

Genç nüfusta obezite ve diyabet hastalığı artıyor Genç nüfusta obezite ve diyabet hastalığı artıyor

Opr. Dr. Önder Taşkın

Bel Ağrısının Nedenleri

Opr. Dr. Taşkın, bel ağrısının geniş bir neden skalasına sahip olduğunu belirterek, gebelik, stres, ani hareketle oluşan kas spazmları gibi birçok faktörün bu rahatsızlığa sebep olabileceğini söyledi. Ağrının her yaşta görülebileceğini ifade eden Taşkın, özellikle doğumsal anormallikler, travmalar, enfeksiyonlar, bel fıtıkları ve kireçlenmenin bel ağrısına yol açabilecek faktörler arasında olduğunu belirtti.

Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı Değil

Uzman, her bel ağrısının bel fıtığı anlamına gelmediğini ve her bel fıtığının ameliyat gerektirmediğini vurguladı. Taşkın, hastaların çok küçük bir yüzdesine operasyon önerdiklerini ve çeşitli yöntemlerle ağrıları önlediklerini belirtti. Medikal veya fizik tedavi ile birçok hastanın iyileşme sürecine katkı sağlandığını söyledi.

Ofis çalışanlarına uyarı! Kas iskelet sistemi ağrılarına dikkat Ofis çalışanlarına uyarı! Kas iskelet sistemi ağrılarına dikkat

Kaynak: İHA