Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, istihdam oranı en yüksek iller arasında yer alan Tekirdağ'da, sanayi sektöründe çalışan 60 bin kişi, EYT kapsamında emekli oldu. Erdim Noyan, bu durumun özellikle tekstil sektöründe yaşanan yavaşlamaya rağmen mavi yaka ihtiyacını artırdığını belirtti.

TÜİK Raporuna Göre, Trakya'da İstihdam Önemli Ölçüde Yüksek

2023'e ait TÜİK iş gücü istatistikleri raporunda Trakya illeri arasında Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nin istihdam oranı en yüksek iller olarak belirlendi. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Yönetim Kurulu Üyesi ve Trakya Koordinatörü Erdim Noyan, bu rapora dayanarak Tekirdağ'da 200 bini aşkın kişinin 14 Organize Sanayi Bölgesi'nde çalıştığını ve toplamda 460 bin sigortalı çalışanın istihdam edildiğini ifade etti.

Patara'da keşif günü! Bilirkişi keşfi 25 Nisan'da yapılacak Patara'da keşif günü! Bilirkişi keşfi 25 Nisan'da yapılacak

Tekstil Sektöründe Yaşanan Zorluklar ve Farklı Pazar Arayışları

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkisiyle tekstil sektöründe yavaşlamalar yaşandığını vurgulayan Noyan, bu durumun mavi yaka çalışanlara olan ihtiyacı artırdığını belirtti. Ayrıca, tekstil sektörünün farklı pazar arayışlarına girdiğini ve özellikle ev tekstili alanında bu durumun daha belirgin hale geldiğini dile getirdi. Giyim sektöründe ise satışlarda bir yavaşlama olduğunu ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi