6 yaşında evlendirilen H.K.G. davasında İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği cezaları az bularak kararı bozmuştu.

Bodrum'da 53 Düzensiz Bakın Nerede Yakalandı Bodrum'da 53 Düzensiz Bakın Nerede Yakalandı

Bugün yapılan duruşmada, sanık avukatlarının mazeret sunması nedeniyle duruşma 10 Haziran'a ertelendi. Tutuklu sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli duruşmada hazır bulunurken, tutuklama kararı olan Fatıma Gümüşel duruşmaya katılmadı.

Cezalar Yeterli Bulunmadı

6 yaşındaki H.K.G.'nin evlendirilmesine ilişkin 23 Ekim 2023 tarihinde karara bağlanan duruşmada, Kadir İstekli 30 yıl, Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl ve Fatıma Gümüşel 16 yıl 8 ay hapis cezası almıştı. Ancak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, bu cezaların yeterli olmadığını belirterek, Kadir İstekli'nin 2004-2013 yılları arasındaki eylemleri için 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan ve 2020 yılı için 'Eşe karşı nitelikli cinsel saldırı' suçundan ayrı ayrı ceza alması gerektiğini belirtti. Anne ve baba için de anne-baba olmaları sebebiyle cezalarının arttırılması gerektiği kaydedildi.

İlk Duruşma Ne Zaman Gerçekleşti?

İlk duruşma 30 Ocak 2023 tarihinde yapıldı. H.K.G'nin 6 yaşında evlendirilme iddiaları üzerine Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından başlatılan davaya yayın yasağı ve gizlilik kararı getirildi. Davanın 23 Ekim 2023'te sonuçlanmasıyla sanıklara hapis cezaları verildi, ancak istinaf mahkemesi cezaların arttırılması gerektiği sonucuna vardı. Bu nedenle, sanıklar yeniden hakim karşısına çıkmaya başladı.

Kaynak: İHA