Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi, 5. Kan Film Festivali'ne ev sahipliği yaptı. Üç gün süren etkinlik kapsamında kısa film yarışması, sempozyum ve farkındalık yürüyüşü düzenlendi.

Kısa Film Yarışması ve Sempozyum

Türkiye Kan Hastalıkları Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Kızılayı'nın desteğiyle ve Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen festival, Başkent Üniversitesi Kışla Sağlık Yerleşkesi'nde düzenlendi. Festivalin kısa film yarışması ve sempozyumuna Adana İl Sağlık Müdürü Halil Nacar, Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı, Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ferhat Kılınç, ilgili federasyon, vakıf ve dernek yöneticileri, üyeleri ve kalıtsal kan hastalıkları olan vatandaşlar ve yakınları katıldı.

A W204369 01

Osmaniye'de Tarihi Cezaevi Müzesi Ziyaretçileri Büyülüyor! Osmaniye'de Tarihi Cezaevi Müzesi Ziyaretçileri Büyülüyor!

Festivalin ilk gününde, açılış konuşmalarının ardından kan hastalıkları ve kan bağışı temalı kısa filmler jüri karşısına çıktı. Jüri başkanı Demir Karahan, kan bağışının önemine dikkat çeken bu festivalde farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti. Karahan, "Kan herkes için önemli olsa da, sürekli olarak kana ihtiyacı olan hastalar için hayati bir öneme sahip. Özellikle Çukurova bölgesinde sık görülen talasemi hastalığında düzenli kan değişimine ihtiyaç duyuluyor. Toplumu bilinçlendirerek kan hastalarının hayat kalitelerini artırmayı hedefliyoruz," dedi.

"Kan Bağışı Hayati Önem Taşıyor"

Talasemi hastaları için kan bağışının kritik önemine değinen Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı, "Kan hastalığı olan kardeşlerimiz bizlere emanet. Talasemi hastalığına özgü, değerli hocalarımızın araştırmalar yaptığı bilimsel çalışmalar için Adana’yı pilot bölge ilan ettik. Amacımız sadık kan bağışçıları oluşturmak," diye konuştu.

Sempozyum ve Ödül Töreni

Festivalin ikinci gününde, Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi, İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Özdoğu ile Orak Hücre Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Süheyl Asma koordinatörlüğünde bir sempozyum düzenlendi. Prof. Dr. Süheyl Asma, "Temel amacımız talasemi ve orak hücre gibi bölgemize has olan kalıtsal kan hastalıkları ile ilgili toplumsal duyarlılığı artırmak ve kan bağışının önemine dikkat çekmek. Bu anlamda toplumsal duyarlılık bizim için çok önemli. Düzenli kan donörü olmak ve kan bağışı yapmak en önemli sosyal etkinliklerden biri olmalıdır," dedi.

Sempozyumun bitiminde düzenlenen törenle kısa film yarışmasının kazananları ödüllerini aldı. "İyi ki varsın" isimli filmle Serkan Özyumşak birinci olarak 50 bin TL ödül kazandı. "Umudu Beklerken" isimli filmle Onurhan Çallar ikinci, "Bir Damla Kan" filmiyle Bahar Seçkin üçüncülük ödülüne layık görüldü. Zuhal Akmeşe ve Gülşah Erdur’un animasyon filmi "Zor Oyun" ise Kızılay Teşvik Ödülünü aldı.

Farkındalık Yürüyüşü ile Son Buldu

Festivalin son gününde, Turgut Özal Bulvarından Gençlik Meydanı’na ve Türk Kızılay şubesine gerçekleştirilen farkındalık yürüyüşü ve kan bağışı etkinliği düzenlendi.

Kaynak: İHA