Sivas Uluslararası Film Festivali Başlıyor! 2.328 Eser Yarışacak Sivas Uluslararası Film Festivali Başlıyor! 2.328 Eser Yarışacak

Gebze ilçesinde, Osmanlı'nın önemli devirlerinde devlet kademelerinde görev alan Çoban Mustafa Paşa'nın ölümünün 496. yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Çoban Mustafa Paşa Camii'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için başvuruda bulunulduğu belirtildi. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, "2024 yılını da 'Çoban Mustafa Paşa Yılı' ilan ettik" dedi.

A W192742 02

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi: Tarihî Bir Mirasın İzleri

Anma programı, Çoban Mustafa Paşa'nın 1523 yılında Gebze'de inşa ettirdiği külliyede gerçekleştirildi. Törende, Çoban Mustafa Paşa'nın kabri başında dualarla anıldı. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, yaptığı konuşmada Çoban Mustafa Paşa'nın medeniyet temsilcisi olduğunu vurgulayarak, Paşa'nın 500 yıl önce inşa ettirdiği külliyenin Mısır ve Osmanlı mimarisini bir araya getirerek tarihin izlerini taşıdığına dikkat çekti.

Büyükgöz, "Kendisi Gebze'ye öyle bir eser inşa etmiş ki asırlara hitap ediyor. Asırlardan beri burada Gebze'yi, inancımızı, kültürümüzü temsil eden bu eser, bundan sonra da Gebze'yi temsil etmeye devam edecek. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Türkiye'de bulunan 4-5 entegre külliyeden bir tanesi. Biz böyle bir karaktere sahip külliyenin tarihi kayıt altına alınmasının ötesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için resmi başvurumuzu Bakanlık üzerinden gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

A W192742 07

2024, Çoban Mustafa Paşa Yılı Olacak

Son belediye meclisinde alınan kararla 2024 yılının Çoban Mustafa Paşa Yılı ilan edildiğini ifade eden Büyükgöz, "Bu kapsamda sempozyumlar, çalıştaylar ve programlar düzenlemeye hazırlanıyoruz. Çalışmalarımızın şimdiden Gebze'miz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Programa Yüksek Katılım

Anma programına Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kocaeli Büyükşehir Başkanvekili Hasan Soba, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve diğer çeşitli kurum temsilcileri katıldı. Program, duaların edilmesi ve türbe ziyaretiyle sona erdi. Kapanış ise Gebze Belediyesi Güzel Sanatlar ve Meslek Eğitimi Kursları (GESMEK) öğrencilerinin hazırladığı karma resim sergisi ile gerçekleştirildi.

A W192742 06

Mısır'dan İstanbul'a Bir Miras: Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Mısır Valiliği görevinden sonra İstanbul'a gelen Çoban Mustafa Paşa'nın 500 yıl önce inşa ettirdiği külliye; cami, medrese, kütüphane, kervansaray, şifahane ve imarethane ile banisinin kabrinin de yer aldığı türbe kısımlarından oluşuyor.

Kaynak: İHA