İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılan UEFA İcra Kurulu toplantısında, 2026 UEFA Avrupa Ligi ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi finallerinin Türkiye'de oynanacağı açıklandı. UEFA İcra Kurulu üyesi Servet Yardımcı'nın da katıldığı toplantıda, 2019 yılında UEFA Süper Kupa’ya ev sahipliği yapan Tüpraş Stadyumu'nun bu finallere ev sahipliği yapacağı duyuruldu.

Yeni Ankara Stadyumu'nun Durumu Belirleyici Olacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından yapılan istişareler neticesinde, inşası devam eden Yeni Ankara Stadyumu'nun tamamlanması halinde, 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'nin burada oynanması için başvuru yapılacağı belirtildi. UEFA'nın onay vermesi durumunda başkent Ankara, ilk kez bir UEFA final organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Eğer stadyum tamamlanmazsa, final yine Tüpraş Stadyumu'nda gerçekleştirilecek.

Türkiye Polonya Voleybol maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda? Türkiye Polonya Voleybol maçı ne zaman saat kaçta hangi kanalda?

2026 ve 2027 UEFA finalleri Türkiye'de oynanacak

Mehmet Büyükekşi: 'Türkiye'ye İki Büyük Finali Daha Getirmenin Gururunu Yaşıyoruz'

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, 'Ülkemize, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapma hakkı kazandırmanın haklı gururunu yaşattık. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na da gurubumuzu lider tamamlayarak katılma hakkı kazanmanın gururunu da hep birlikte yaşıyoruz. 2023 Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliği yapmanın gururu ve mutluluğunu da yaşamıştık. Bugün de iki büyük finali daha Türkiye'ye armağan etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Şu anda İrlanda'nın başkenti Dublin'deyiz. Uzun süredir yaptığımız başarılı çalışmalar neticesinde 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali'ni UEFA'da kayıtlı ismiyle Beşiktaş Park'ta, yani Tüpraş Stadyumu'nda yapma hakkı kazandık. Bu da yetmedi ayrıca 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni de yine Beşiktaş Park'ta yapma hakkı kazandık' dedi.

Büyükekşi: 'Başkentimize İlk Kez Bir UEFA Finali Getirebiliriz'

Yeni Ankara Stadyumu'nun tamamlanması halinde 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni başkentte oynatma şansını yakalayacaklarını belirten Büyükekşi, 'UEFA, 17 Mayıs 2023 tarihinde bu finaller için adaylık sürecini başlatmıştı. 17 Temmuz 2023 tarihine kadarda başvurular için süre vermişti. Biz de TFF olarak Beşiktaş Park ile iki finale de aday olmuştuk. 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali için Almanya, Romanya ve İskoçya Futbol Federasyonları da aday olmuştu. Ancak yoğun çalışmamızla Türkiye kazandı. 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali için de Almanya, İsrail, Norveç ve İskoçya aday olmuştu ancak yine yoğun çalışmamızla onu da biz kazandık. Ayrıca inşası devam eden Yeni Ankara Stadyumu'nun işlemleri yetişirse 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni tarihimizde ilk kez başkentimize alabiliriz. Bütün bu süreçleri UEFA yönetimiyle, TFF yönetimiyle ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü yönetimiyle istişare ederek geliştirdik. Bu muhteşem stadyumları yaptığı, ulaşım ve konaklama imkanlarımızın dünya standartlarının üstüne getirdiği için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve devletimize teşekkür ederim. Biz de çok çalışarak üzerimize düşeni yaptık ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapma hakkı, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliğinden sonra bugün de 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni Türkiye'ye getirdik' ifadelerini kullandı.

2026 ve 2027 UEFA finalleri Türkiye'de oynanacak

Avrupa kupaları Türkiye'de kalır

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk futbolunun gelecekte daha iyi seviyelere geleceğine olan inancını dile getirdi. Büyükekşi, 'Türkiye, Avrupa ve dünya futbolunun yükselen yıldızı olacak. Milli takımımız FIFA dünya sıralamasında üst sıralara yükselmeye devam edecek. Ev sahibi olacağımız 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu olacağız. İnşallah 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali'ni ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni de Türk kulüpleri oynar ve ülkemizde oynanacak finallerde Avrupa kupaları Türkiye'de kalır' diye konuştu.

Kaynak: İHA