Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024'ten itibaren iç ticarette bir dizi düzenleme başlatıyor. Bazı düzenlemelerin süresi uzatılacak.

Bankalara verilen talimatla tüm kredi kartı limitleri düşürülüyor Bankalara verilen talimatla tüm kredi kartı limitleri düşürülüyor

Fiyat Etiketi Yönetmeliği Değişikliği:

Lokanta, restoran, kafe gibi iş yerlerinde, 1 Ocak itibarıyla tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgelerin, giriş kapısının önüne ve masaların üstüne kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konması zorunlu hale getirildi. Bu düzenleme ile hizmet sunumundaki ihtilafların önlenmesi ve keyfi fiyat artışlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Perakende Ticarette Yeni Uygulamalar:

Tarım ve gıda ürünleri tedarikinde ödeme süresi, üretim tarihinden itibaren 30 gün içinde bozulabilen ürünler için 45 gün olarak belirlendi. Ödeme süresi, alacaklının ölçeğinin borçlunun ölçeğinden küçük olması durumunda 30 gün olarak uygulanacak. Bozulmayan ürünlerde ise bu süre 60 güne çıkarıldı. Hızlı tüketim malları satışı yapan ve 250 metrekareden fazla satış alanına sahip şubeleri bulunan zincir mağazalara, tıbbi beslenme tedavisi gerektiren hastalıklara yönelik gıda ürünü satış yükümlülüğü getirme yetkisi verildi.

İkinci El Taşıtlara Yönelik Düzenlemeler:

Otomotiv ve emlak sektöründe ilan platformları, ilan verenlerin kimlik ve iletişim bilgilerini doğrulama ve ilan verme yetkilerini kontrol etmekle yükümlü hale getirildi. Aykırı davranan sitelere ilan başına 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak. İkinci el motorlu kara taşıtlarının tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde ilan yoluyla pazarlanması yasaklandı ve bu düzenleme 1 Temmuz'a kadar uzatıldı. Ayrıca, "6 ay-6 bin kilometre düzenlemesi" ikinci el taşıtlar için pazarlama ve satış kısıtlaması, 1 Temmuz'a kadar uzatıldı. Motosiklet satışları da otomobil ve arazi taşıtlarıyla aynı kısıtlamalara tabi tutularak, noterlikler nezdinde engellenmesi uygulamasına dahil edildi.

Ekran Resmi 2023 12 30 11.25.11G Cko Z Cp X A A A D56 SG Cko Z Cz X U A Ac N VfG Cko Z Cq Wo A Ac49 KG Cko Z Ct W I A Ao8Mx

Kaynak: Kamer Durdu