2023 yılında, özellikle turist sayılarını sınırlandırmak için dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde bir dizi adım atıldı. Ancak bu alanda getirilen bazı yasaklar özellikle dikkat çekici oldu. İşte en tuhaf yasaklardan bazıları:

Sardinya Adası’nda Havlu Yasakları ve Kum Çalma Cezaları

İtalya’nın Sardinya Adası’nda, turistlerin bu yaz ünlü plajlarına akın etmesiyle birlikte yerel yetkililer bir dizi düzenleme getirdi. Bunlar arasında ziyaretçi sayısının sınırlandırılması ve zaman sınırlaması getirilmesi yer aldı. Ancak batı kıyısındaki Pelosa Plajı, havlu yasağı getirerek güneşlenenlerin beraberlerinde daha az kum tutan matlar getirmelerini zorunlu kıldı.

Portekiz’de Yüksek Sesle Müzik Yasağı

Portekiz’deki plaj müdavimleri ise sene başında müziklerini çok yüksek sesle çaldıkları için 36 bin euroya varan para cezalarıyla karşılaşabilecekleri konusunda uyarıldı.

Sevilla’da Müstehcen Davranış Yasakları

İspanya’nın güneyindeki Sevilla kenti ise bu yıl bekarlığa veda partilerindeki ‘antisosyal’ davranışları ortadan kaldırmak için bir yasa çıkararak toplum içinde ‘müstehcen davranışların’ engelleneceğini duyurdu.

'Alo' hitabı boşanma nedeni sayıldı: Yargıtay kararı tartışma yarattı 'Alo' hitabı boşanma nedeni sayıldı: Yargıtay kararı tartışma yarattı

Portofino’da Bekleme Yasakları

İtalya’nın küçük bir sahil kasabası Portofino’nun turistlerin uğrak noktası haline gelmesi de yerel halkta rahatsızlık yarattı. Bunun yaz aylarında selfie pozu veren, yolları ve patikaları kapatan bir ziyaretçi akını anlamına gelmesi sebebiyle Portofino Belediye Başkanı, bu durumla mücadele etmek için yaz aylarında geçerli olacak şekilde ‘bekleme yasağı’ bölgeleri oluşturdu.

Hallstatt’ta Selfie Yasakları

Avusturya’da da benzer bir duruma rastlandı. Dağlık Salzkammergut bölgesinde Hallstatt Gölü’nün batı kıyısında yer alan ve Disney’in “Frozen” filmine ilham verdiği düşünülen Hallstatt kasabasının çarpıcı arka planı her yıl bir milyondan fazla turisti buraya çekiyor. Ancak bu yıl, kasabada yaşayanlar bu duruma sinirlenerek ziyaretçilerin fotoğraf çekmesini engellemek için çit ördü. Bariyerler sosyal medyadaki tepkiler nedeniyle kaldırıldı.

Kaynak: Haber Merkezi