George Orwell’in distopik klasiği 1984, 2023 yılında Rusya’da en çok çalınan kitap oldu. Kitap, Rusya’nın en büyük kitapçı zincirlerinden Chitai-Gorod’dan tam 460 defa çalındı.

Chitai-Gorod’dan Açıklama

Chitai-Gorod, bu sene mağazalarından tam olarak 460 defa çalınan 1984’ün, zincirin bu yıl en çok satan 10 kitap arasında da yer aldığını belirtti.

George Orwellin 1984 Romaninin Haritasi Cikarildi 3

1984 ve Toplum Eleştirisi

1984 romanında, totaliter bir rejim halkı aralıksız gözetliyor, propaganda yapıyor ve “Savaş Barıştır, Özgürlük Köleliktir ve Cehalet Güçtür” gibi paradoksal sloganlar kullanıyordu.

George Orwell ve Rusya

“George Orwell ve Rusya” kitabının yazarı Maşa Karp, Ukrayna savaşı konusunda “savaş” kelimesinin kullanımını yasaklayan Rusya’yı romandaki hayali Okyanusya ülkesine benzetmişti.

40 yıldır idam edilmeyi bekleyen seri katilin infazı 8 başarısız damar yolu açma girişiminden sonra iptal edildi 40 yıldır idam edilmeyi bekleyen seri katilin infazı 8 başarısız damar yolu açma girişiminden sonra iptal edildi

1984’ün Satışları ve Rusya

Rusya’da Ukrayna’nın işgalinden sonra 1984’ün satışlarında artış olsa da, kitap 2010’dan bu yana Rusya’da çok satanlar arasında yer alıyor. Kitabın satışı engellenmese de, 2022’de Moskova’da romanın bedava kopyalarını dağıtan iki kişi gözaltına alınmış ve “Rus ordusu hakkında yanlış bilgi yaymakla” suçlanmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi