19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda okullarda ve iş yerlerinde ve okullarda kaç gün tatil olacağı veliler, öğrenciler ve çalışanlar tarafından merak ediliyor. 20 Mayıs Pazartesi günü tatil olacak mı?

20 Mayıs okullar tatil mi? 3 gün tatil mi olacak? Resmi açıklama geldi!

20 Mayıs Tatil mi?

20 Mayıs Pazartesi günü resmi tatil takvimine dahil değil.

20 Mayıs 2024 Pazartesi Okullar Tatil mi?

20 Mayıs Pazartesi günü okullarda normal eğitim-öğretime devam edilecek.

Gençlik ve Spor Bayramı Tarihçesi

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk olarak 24 Mayıs 1935'te "Atatürk Günü" olarak kutlanmıştır. Bu kutlamalar, Beşiktaş'ın öncülüğünde Fenerbahçe Stadı'nda gerçekleşmiş ve bir spor gününe dönüşmüştür. Daha sonraki yıllarda, Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni'nin teklifiyle "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" olarak her yıl kutlanması kararlaştırılmış ve Atatürk'ün onayıyla resmileşmiştir. 12 Eylül Darbesi sonrasında adı "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirilmiştir.

MEB Uyardı: Kalfalık Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesi Dolandırıcılığı! MEB Uyardı: Kalfalık Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesi Dolandırıcılığı!

Her yıl 19 Mayıs'ta, Türkiye genelinde spor etkinlikleri ve törenlerle kutlanan bu bayramda, "Sevgi Bayrağı" adı verilen dev bir bayrak, Kurtuluş Yolu'ndan çıkarılarak Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Bayrak, Samsun'dan başlayarak Türkiye'nin çeşitli illerinden geçerek Ankara'da Cumhurbaşkanına takdim edilir.

Kutlamalar ve Değişiklikler

Bu kutlamalar, başlangıçta sadece Ankara'da Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla gerçekleşirdi, ancak son yıllarda ülke genelinde stadyumlarda kutlanmaya başlanmıştır. Ancak 2012 yılında, Mayıs ayında hava koşullarının olumsuz olabileceği gerekçesiyle, Mili Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nün aldığı bir kararla, kutlamaların sadece Ankara'da yapılması önerilmiştir. Bu karar, kamuoyunda tartışmalara neden olmuş ve bir dava sonucunda değiştirilmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi