Eyüpsultan'da 28 Temmuz 2021 tarihinde iki kuzeni silahla vurarak öldürdüğü iddia edilen Ali Mumcu'nun davasında mahkeme kararını açıkladı. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanık Ali Mumcu, iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, Mehmet Yaşar Mumcu'ya yönelik kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 7 yıl 6 ay, ruhsatsız silah bulundurma suçundan da 10 ay hapis cezasına mahkum edilerek toplamda 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutukluluk halinin devamına karar verildi.

MOSSAD’a Bilgi Sızdıran Özel Dedektif Hamza Turhan Ayberk Yakalandı MOSSAD’a Bilgi Sızdıran Özel Dedektif Hamza Turhan Ayberk Yakalandı

Duruşmada son sözü sorulan Ali Mumcu, "Keşke böyle bir olay yaşanmasaydı, ben bu olayın bu boyuta geleceğini bilmiyordum" ifadelerini kullandı.

Mahkeme, Ali Mumcu'yu Cahit Mumcu ile Cevdet Mumcu'ya yönelik tasarlayarak kasten öldürme suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ancak, cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkilerini göz önüne alarak her iki cezayı da müebbet hapis cezasına indirdi. Ayrıca, Mehmet Yaşar Mumcu'ya yönelik suçtan 7 yıl 6 ay, ruhsatsız silah bulundurma suçundan da 10 ay hapis cezası verildi. Mütalaada, olay günü Ali Mumcu'nun silahla ateş ettiği ve olay öncesinde tehditlerde bulunarak cinayeti tasarladığı belirtilmişti. Savcılık, sanığın 'tasarlayarak kasten öldürme', 'kasten öldürmeye teşebbüs' ve 'ruhsatsız silah bulundurma' suçlarından toplamda 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 10 yıldan 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti. Mahkeme, sanığı verilen cezalara uygun şekilde hükümlendirdi.

Kuzeni Öldürmüşyü

Kaynak: İHA