TÜİK'in Mutluluk Oranı Sokakla Uyuşmadı! Gençler Mutlu Değil TÜİK'in Mutluluk Oranı Sokakla Uyuşmadı! Gençler Mutlu Değil

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 'yap-işlet-devret' modeliyle yapıldığı iddiasıyla Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) tarafından yapılan suç duyurusuna karşılık, "soruşturma yapılmasına yer olmadığı" kararı verdi. Ancak HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak, savcılığın bu kararını eleştirerek, "Savcılığın iki yıl sonra vermiş olduğu kararın hiçbir hukuki kıymeti harbiyesi olmadığı gibi 'beşli çete'yi koruyucu içeriktedir" dedi.

Limak Holding Yöneticileri Hakkındaki Şikayete 'Soruşturma Yapılmayacak' Kararı

1915 Çanakkale Köprüsü'nü yapan ortak girişim grubu Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi, günlük 45 bin araç geçiş garantisi vermişti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köprü geçiş ücretini 200 TL olarak belirleyerek "yap-işlet-devret modelinde oluşabilecek aleyhte farkı devletin kasasından karşılayacaklarını" ifade etmişti. Bunun üzerine HKP, kamu zararına neden olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

HKP'nin Tepkisi: "Kararda Kamu Zararı Yokmuş Gibi Gösterilmeye Çalışıldı"

Ancak Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 2 yıl sonra Limak Holding yöneticileri hakkındaki şikayete ilişkin "soruşturma yapılmasına yer olmadığı" kararı verdi. HKP Genel Sekreter Yardımcısı avukat Tacettin Çolak, kararı değerlendirerek, "Kararda iddialarımızın 'soyut ve genel nitelikte' olduğu belirtiliyor. Oysa kamu zararı somut verilerle ortaya konmuştu. Burada açıkça kamu zararı söz konusudur" şeklinde konuştu.

Karara İtiraz Edilecek

Çolak, HKP'nin karara itiraz edeceğini belirtti. Savcılığın verdiği kararın 'beşli çete'yi koruyucu içerikte olduğunu savunan Çolak, kamu zararının görmezden gelindiğini ifade etti.

Kararın Ardındaki İddialar: Kamu Zararı ve 'Beşli Çete' İddiası

HKP'nin Çanakkale Köprüsü'yle ilgili suç duyurusuna verilen "soruşturma yapılmasına yer olmadığı" kararı, kamu zararına ilişkin tartışmaları da beraberinde getirdi. İddialara göre, Limak Holding ve diğer yetkililer, kamu zararına neden olan eylemlerinden dolayı soruşturma açılmaması için korunuyorlar. Çolak, kararın 'beşli çete'yi korumaya yönelik olduğunu iddia etti.

Kaynak: ANKA