İngiltere’de yaşayan 12 yaşındaki Rory Bidwell, yakın zamanda “Cattell III B” IQ testinde kendi yaş grubunda mümkün olan en yüksek puan olan 162’yi alarak, fizikçiler Albert Einstein ve Stephen Hawking’in tahmin edilen 160 puanını geride bıraktı.

Harris Biden'ın Gazze'deki acil ateşkes çağrısını yineledi Harris Biden'ın Gazze'deki acil ateşkes çağrısını yineledi

Mensa’ya Davet

Bu başarıyla birlikte Rory, dünyanın en büyük ve en eski yüksek IQ topluluğu olan Mensa’ya katılmaya davet edildi. Mensa, standartlaştırılmış IQ testleri veya diğer onaylı zeka testlerinde yüzde 98 veya daha yüksek başarı oranına sahip kişilere açık, kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

Anne Abi Bidwell’den Açıklama

Rory’nin annesi Abi Bidwell, oğlunun “işleri çözebilen ve bilgileri ezberleyebilen inanılmaz bir beyinle kutsandığını” belirtti.

Rory’nin Eğitim ve Spor Hayatı

Great Torrington okulunda 7. sınıf öğrencisi olan Rory, iki yaşındayken 100 parçalı bulmacaları tamamladığı ve 2. sınıftayken cebir konusunda 7. sınıf seviyesinde uzmanlaştığı belirtildi. Ayrıca, Rory’nin yüksek zekasının yanı sıra sporda da başarılı olduğu vurgulanıyor. Büyük bir spor hayranı olan Rory, okulunu kros, futbol ve ragbi dallarında temsil ediyor ve futbol takımı için yılın oyuncusu gibi ödüller kazanıyor.

Kaynak: İHA