Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesinde Elektrik Akımına Kapılan İşçi Yaşamını Yitirdi Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesinde Elektrik Akımına Kapılan İşçi Yaşamını Yitirdi

Edirne'de 112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların yüzde 58'inin gereksiz olduğu tespit edildi. Çağrı merkezine gelen talepler arasında acil müdahale gerektirmeyen, şaşkınlık ve hayrete düşüren pek çok istek bulunuyor. Edirne 112 Acil Çağrı Merkezinden edinilen bilgilere göre, bazı vatandaşlar, acil hizmetlere gereksiz yere ulaşarak merkezi meşgul ediyor.

Çağrı merkezi çalışanlarının karşılaştığı ilginç talepler arasında, popüler televizyon dizisi "Arka Sokaklar"da 'Rıza Baba' karakterine ulaşmak isteyen, mezarlıkta çok ölü olduğunu söyleyerek ambulans isteyen, hastalanan hayvanı için ambulans talep eden ve döner ayran siparişi vermek isteyen kişiler yer aldı.

Çağrı karşılama personeli Şeyma Nur Mantar, mezarlık çevresinde şaka amaçlı olarak "Burada çok ölü var" ihbarının yapıldığını ve eşinin takip edilmesini isteyen kişilerin de 112'yi aradığını belirtti. Diğer personel Mehmet Hanifi Bayar, geçen gün bir vatandaşın 112'yi arayarak "2 döner ve 2 ayran siparişi vermek istediğini" anlattı. Şebnem Yazıcıoğlu ise hayvanı hastalanan vatandaşların ambulans istediğini ve Recep Kaşan da bozulan telefon için yardım talep eden kişilerin 112'yi aradığını ifade etti.

Asılsız İhbarlar Cezaya Tabidir

Edirne 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İsmail Öztuna, acil durumlar dışında çağrı merkezinin aranmaması gerektiğini ve asılsız ihbar yapan kişilere 1980 lira idari para cezası uygulandığını söyledi. Acil çağrı hatlarının gereksiz aramalarla meşgul edilmesinin, gerçek acil durumlarda müdahale süresini uzatarak ciddi sonuçlara neden olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

112'yi Yalnızca Acil Durumlarda Arayın

Acil çağrı hatlarının doğru kullanımı, kritik bir müdahale gerektiren durumlarda hızlı aksiyon alınmasını sağlar. Uzmanlar, 112 Acil Çağrı Merkezine yalnızca gerçek acil durumlarda başvurulması gerektiğini vurguluyor. Asılsız ihbarların, gerçek acil durumlarda ihtiyaç duyulan kaynakların kullanılmasına engel olabileceğini ve insan hayatını riske atabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: İHA