Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı anısına hazırlanan, 22 ülkeden 100 bilim insanının makalelerinden oluşan 'Talasemi ve Hemoglobinopatiler' isimli kitabı yayımladı. Prof. Dr. Canatan, kitabı Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a hediye etti.

100 Bilim İnsanı, 100 Makale

Çocuk, Kan ve Genetik Hastalıkları Uzmanı, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı, Antalya Genetik Tanı Merkezi Müdürü ve Antalya Bilim Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Duran Canatan'ın editörlüğünde hazırlanan kitap, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı anısına yayımlandı. Kitapta, halk arasında Akdeniz anemisi olarak bilinen Talasemi hastalığının genetiği, tanı ve tedavi yöntemleri ile 22 ülkede talasemi önleme çalışmaları yer alıyor.

Türkçe ve İngilizce Olarak Yayımlandı

Kitap, 13 bölümden oluşuyor ve hem Türkçe hem de İngilizce olarak yayımlandı. Prof. Dr. Canatan, kitabın dünyada ders kitabı olarak okutulacağını belirtti ve Türkiye'deki tüm üniversitelere ücretsiz gönderileceğini ifade etti. Ayrıca, Akdeniz bölgesinin hastalığı olması dolayısıyla Antalya’da, başta Valilik ve Muratpaşa Belediyesi olmak üzere tüm belediyelere kitabın armağan edileceğini de sözlerine ekledi.

Taze buğday çimi yaşlandırmayı geciktirir mi? Taze buğday çimi yararları nelerdir? Taze buğday çimi yaşlandırmayı geciktirir mi? Taze buğday çimi yararları nelerdir?

Talasemi Nedir?

Talasemi, halk arasında Akdeniz anemisi olarak bilinen, insan vücudunda sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretimini etkileyen bir kan bozukluğudur. Bu hastalık, başta Akdeniz ülkeleri, Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde görülür. Anemi benzeri semptomlarla ortaya çıkan talasemi, kansızlık, çarpıntı ve çabuk yorulma gibi durumlara neden olur.

Kaynak: Muratpaşa Belediyesi/Bülten