Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan ve hızla hayata geçirilen tasarruf tedbirleri, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmaya başladı. AKP'li belediyeler de bu kapsamda genelgeler hazırlayarak 10 başlık altında tasarruf önlemlerini yürürlüğe koydu. Zorunlu olmayan harcamaların azaltılması ve kamu tüketim ve yatırım harcamalarında verimliliğin artırılması amacıyla kamuda tasarruf ve verimlilik dönemi resmen başladı.

ARAÇ KULLANIMINDA VERİMLİLİK SAĞLANACAK

Belediyeler, vatandaşlara hizmeti aksatmadan tasarruf tedbirlerini uygulamak için harekete geçti. AKP'li belediyeler, belediye harcamalarını titizlikle inceleyerek, özellikle makam araçlarında tasarrufa yöneldi. Belediye başkanı ve başkan yardımcıları dışında makam aracı kullanımı sona erdirildi. Ayrıca, birim amirlerinin kullandıkları araçlar bir havuzda toplanarak, araç kullanımında da verimlilik sağlandı.

MEB'e dava açtılar: LGS'deki bir soru mahkemelik oldu! MEB'e dava açtılar: LGS'deki bir soru mahkemelik oldu!

Sıfır Atık projesi ve tasarruf tedbirleri kapsamında, el broşürü ve tanıtım kataloğu gibi baskılı malzemelerin alımı durdurularak tanıtımlar dijital ortamda web siteleri üzerinden yapılacak. Promosyon ürünleri adı altında ziyaretlerde ve misafirlere verilen hediyeler (powerbank, kalem, flash bellek gibi) artık alınmayacak, tanıtma ve ağırlama giderleri kısılacak. Belediyeler, sosyal medya, gazete, TV ve billboard reklamlarına da sınırlama getirerek ilanlara kısıtlama uygulayacak.

 10 maddede AKP'li belediyelerde tasarruf planı

1- Makam araçları azaltılıyor.
2- Birim amirlerinin araç havuzundaki hizmet araçlarından ortak yararlanması sağlanıyor.
3- Aylık yakıt limiti iki depo ile sınırlanıyor.
4- Fazla mesai kaldırılıyor vardiyalı sistem geliyor.
5- Etkinlikler kısıtlanıyor.
6- Hediyeler alınmayacak.
7- El broşürü ve tanıtım kataloğu gibi baskılı malzemeler alınmayacak.
8- Tanıtma ve ağırlama giderleri kısılacak.
9- İlanlara kısıtlama getirilecek.
10- Araçların bakımları belediyenin atölyelerinde yapılacak.

Editör: Haber Merkezi 3