Her yılın 1 Nisan günü kutlanan ve dünya genelinde bir gelenek haline gelen 1 Nisan Şaka Günü, meraklıları tarafından araştırılmaya devam ediyor. İşte 1 Nisan Şaka Günü’nün kökeni, tarihçesi ve küresel kutlamaları hakkında bilgiler…

1 Nisan Şaka Günü’nün Ortaya Çıkışı

1 Nisan Şaka Günü, her yılın 1 Nisan günü kutlanır. Genelde bu günde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir. Ancak bu gelenek nasıl ortaya çıktı?

Farklı Kültürlerde 1 Nisan Şakaları

1 Nisan şakaları hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır. İşte bazıları:

Türk Yıldızları Antalya'da gösteri yapacak! Tarih verildi Türk Yıldızları Antalya'da gösteri yapacak! Tarih verildi
  • Fransa (Poisson d’avril - Nisan Balığı): 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocağa aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir.
  • İngiltere - April Fools’ Day - Nisan Aptallar Günü
  • İskoçya - Gowk veya Cuckoo günü

1 Nisan veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır.

1 Nisan Şaka Günü’nün Tarihçesi

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa’da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart’tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles’in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan’da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan’a “aptallar günü” adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

Kaynak: Haber Merkezi