110 milyonluk deprem vurgunu yapan Eski kaymakama 160 yıl hapis cezası 110 milyonluk deprem vurgunu yapan Eski kaymakama 160 yıl hapis cezası

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde taşkınlık çıkararak polise mukavemet gösteren 12 kişi tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe gönderildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

38 Şüpheli Tutuklanmıştı

Geçmişte İstanbul'da 1 Mayıs'ta kısıtlama tedbirlerine rağmen taş, sopa ve demir çubuklarla polislere saldıran ve mukavemet gösteren toplam 38 kişi tutuklanmıştı. Tutuklanan bu kişiler, '2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na muhalefet', 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'kamu görevlisine direnme' gibi suçlamalarla cezaevine gönderildi.

Adli Kontrol Şartıyla Serbest Bırakılanlar

Aynı olayda yakalanan 27 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Bu kişiler, çeşitli denetimlere tabi tutulmak üzere serbest kalmış, ancak haklarında yasal süreç devam etmekteydi.

12 Şüpheli Daha Yakalandı

Soruşturma kapsamında, aynı suçları işlediği belirlenen 12 kişi daha kimlik tespitinin ardından yakalandı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan bu 12 kişi adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadelerinin ardından, nöbetçi hakimlik tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

Kaynak: İHA