Özel Günler

Teşekkürler Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu…

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  14 Temmuz 2021 /   966 Okunma

  Teşekkürler Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu…

      Sosyal Medyanın Facebook ayağında, değerli dostum, meslektaşım, Arkeoloji ve Sanat Yayınevi kurucusu sevgili Nezih Başgelen’in oluşturduğu “Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu”nda biz meslekten olanlar, çevre dostları, bu topraklara ve üzerinde yer alan kültürel ve doğal mirasa sahip çıkmayı görev edinmiş yurtsever dostlar, karşılaştığımız olumlu olumsuz uygulamaları, uygulama sonuçlarını paylaşır, ilgilileri olumsuzluklara karşı uyarır, olumlu olanlara da teşekkür ederiz.

   

      Genelde uygulamaların sonucunda karşımıza çıkan tablo negatif olduğundan, paylaşımların altında üzüntü veya kızgınlık ifade eden yorumlar ile aslında ne yapılması gerektiğini hatırlatan uzman tavsiyeleri yer alır.

   

      Bazen de, ne yazık ki çok az gördüğümüz olumlu uygulamalar karşısında ise sevinçle karışık teşekkür ve destek mesajları içeren yorumlar yaparız.

   

      İşte dün bu az sayıda karşımıza çıkan olumlu uygulamalardan birini paylaştı değerli dostumuz Orhan Deniz Kaplan.

   

      Paylaşım üstadın bizzat yerinde görüp, fotoğrafladığı, Antalya’mızın önemli bir değeri olan ve Konyaaltı bölgesinde yer alan Roma Köprüsü hakkında.

   

      Sayın Kaplan köprü üzerinde tescil bulunmadığını keşfederek, çektiği fotoğrafları ve elde ettiği belgeleri Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna iletmiş. Kurul da uzmanlarına bölgeyi ve yapıyı inceletip, ilgili kanuna göre tescil edilmesi gerektiği kanısına varılmış, Bakanlıktan çıkacak nihai karar için gerekli girişimin yapıldığını bildiren ön karar yazısı Deniz Kaplan beyefendiye ve ilgili tüm birimlere gereği yapılması ve bilgi dağıtımlarıyla gönderilmiş.

   

      Bir Arkeolog ve Sanat Tarihi Uzmanı olarak, özellikle Antalya’da yaşayan bir birey olarak, bu girişimden ve Kurulun ivedilikle işin üzerine gidip, gerekli ön kararı çıkartmasından ne denli mutlu olduğumu anlatamam.

   

      Umarım yasal prosedürle kurulmuş, devlet adına eski eserlerin korunması ve yaşatılması görevini yürüten Bölge Kurullarımızın tamamı, kendilerine iletilen ihbarlar ve uyarılar karşısında, böyle hızla araştırma yapma ve sonuçlandırma yoluna giderler.

   

      Ben tüm meslektaşlarım gibi KORUMA kelimesini kullanmayı, KURTARMA kelimesini ise hiç kullanmamayı tercih ederim.

   

      Korumacı uygulamalar, bir eski eser kaybedilmeden, henüz yaşatılma olasılığı yüksek iken, o yapıyı veya kültürel varlığı korumaya alarak gerçekleştirilir. Arkeologların ve restoratörlerin ana amacı bu uygulamayı yapabilmek, eseri orijinal haliyle koruyabilmektir.

   

      Kurtarma uygulaması dendiğinde, eserin artık orijinal halini kaybetmeye başladığı, ya da tümüyle kaybettiği anlamı çıkar ki, bizim mesleklerde bu uygulamalar hiç içimize sinerek yapılmaz.

   

      İşte Antalya Kurulumuzun gerçekleştirdiği tescil edilmeye yönelik uygulama, bizim tercihimiz olan Koruma kaygısı ile yapılmış, bahsi geçen Roma Köprüsü’nün gelecek nesillere orijinal haliyle ulaşma şansını yükseltmiştir.

   

      Koruma Kurulumuzun Başkanına, Üyelerine, Kurul adına incelemeleri yapmış, ivedilikle raporları hazırlamış raportörlerimize bir Antalya sevdalısı ve meslektaşları olarak sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

   

      Umarım bu tür uygulamalar üzerine sayfalarca yazı yazma şansım hep yüksek olur.


Yorum Yap