Sorumlu kim?

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  12 Ekim 2021 /   402 Okunma

  Sorumlu kim?

  Bu hafta birden çok yazı yazmayı ve dünyada ses getiren Türk kadınlarından geniş geniş bahsetmeyi planlamıştım. Dünyada çığır açacak başarılara imza atan kadınlarımızı gene yazacağım, sözüm söz.

   

  Ancak bugün size, geçtiğimiz Cumartesi akşamı sona eren Altın Portakal Film Festivalinin kapanışına damgasını vuran bir olaydan ve onun başarısıyla ana öznesi olan bir kadın ile, densizlikleriyle konunun tepki gören öznesi haline gelen bir erkekten bahsedeceğim.

   

  Dediğim gibi bir hafta süren Altın Portakal heyecanı Cumartesi gecesi yapılan ödül töreni ile son buldu.

   

  Sinemamızın genç yeteneklerinin ön plana çıktığı filmler genelde beğeni toplarken, ödül alanlar heyecanlarını gizleyemez halde sahneye geldiler.

   

  Bu genç yeteneklerden biri de Zuhal adlı filmdeki rolü ile Nihal Yalçın’dı.

   

  Nihal Yalçın, adı anons edilince, topuklu ayakkabıları ile yürümekte biraz zorlanarak çıktı sahneye. Belli ki, ödül töreninin bir formatı yoktu. Her şey doğaçlama gelişiyordu. Heyecanla sahneye gelen Çetin, ödülünü almadan konuşma yapmak üzere mikrofona yöneldi.

   

  Genç sanatçı heyecanla topuklu ayakkabısı ile nasıl zor yürüdüğünden başlayıp, herkese teşekkürler yağdırarak devam ediyordu ki, arkasında kendisine ödülünü takdim etmek üzere sahneye davet edilen Tamer Karadağlı oflayıp, puflamaya, hatta işi saatine bakıp, kafa sallamaya kadar vardırdı.

   

  Nihal Yalçın doğal olarak arkasında olan bitenin farkında değildi ve heyecan dolu konuşmasını sürdürüyordu.

   

  Birden Tamer Karadağlı öne doğru ilerledi ve elindeki ödülü Yalçın’a uzattı.

   

  Nihal Yalçın bir anda şaşaladı ve uzatılan heykelciği eline alıp, birkaç saniye ne yapacağını bilmeden bocaladı. Sonra arkasındaki Karadağlı’ya dönüp, “Bana sus mu diyorsunuz, susayım mı?” diye sordu

   

  Genç ve yaşamında ilk kez böyle bir yarışmada ödül almanın heyecanını yaşayan bir sanatçının, doğaçlama yaptığı konuşmasını uzatmasına tahammül edemediğini Mimik ve jestleri ile belli eden yılların deneyimli oyuncusu Tamer Karadağlı, TV’lerde yıllardır yayınlanan Çocuklar Duymasın dizisinde oynadığı Haluk rolündeki Taşfırın Erkeği edası ile yeniden sanatçının yanına gelip, “Ödülünü al eline, kolunu kaldır da konuş, daha etkili olur” gibilerden bir şeyler söyleyerek yaptığı kabalığı telafi etmeye çalıştı.

   

  Yapılan harekete çok sinirlendiği yüzünden okunan, ancak tüm gücü ile gecesini rezil etmemeye çalışan Nihal Yalçın soğukkanlılığını korudu ve seyirciye dönüp konuşmasını İstanbul Sözleşmesi’ne bir gönderme yaparak bitirdi.

   

  Bu olayı niçin böyle detaylı yazdım anlatayım…

   

  Bu gelişen olayın sorumlusu, ne sahnede ödül vermek için beklerken sıkılan Tamer Karadağlı, ne de gençliğinin ve ödül almanın heyecanı ile mikrofon başında biraz uzun konuşan Nihal Yalçın.

   

  Oscar organizasyonundan, Cannes Film Festivali’ne, Venedik’ten Berlin’e, tüm organizasyonlarda düzenleme komiteleri, ödül töreni formatını herkese açıklar, sahneye çıkan her kişi ve grup da bu formata uyar.

   

  Sosyal Medya, birkaç gündür bu olayı Tamer Karadağlı’nın kabalığı olarak niteleyen yorumlarla çalkalanıyor. Evet Karadağlı, heyecanlı genç sanatçının konuşmasına tahammülsüzlük göstermiştir, bu çok masum bir davranış değildir.

   

  Sanatçı da hazırlıksız yakalanmış, konuşmasını gereksiz konularla süslemeye kalkarak biraz süreyi aşmıştır.

   

  Bu işin asıl sorumlusu bence ödül töreninin nasıl yürüyeceğini bir formata bağlayıp, bunu yarışmaya kabul edilen filmlerin lejandında adı bulunan ve ödül almak üzere sahneye çıkabilecek potansiyeli olan herkese ve de en önemlisi kapanış ve ödül törenini sunan Şevval Sam ile Yekta Kopan’a bir protokol halinde bildirmeyen Altın Portakal Film Festivali Organizasyon Komitesidir.

   

  Umuyorum ki gelecek yıllarda, Festival Komitesi bu olaydan bir ders çıkartır ve ödül törenini bir formata bağlar…

   

  Ödüllerin sahnede hangi formatta verileceği, konuşmaların süresi gibi konular bu format uyarınca yürürse, eminim hiç sorun yaşanmayacaktır.


  "Düzeltme Notu: 12 Ekim 2021 tarihli Gazetemizde yayımlanan, yukarıda dijital kopyasını okuduğunuz  yazımda, Antalya Altın Portakal festivalinde yaşanan talihsiz olay nedeniyle adı geçen sanatçı Nihal Yalçın'ın soyadını sehven Çetin olarak  yazmış bulunmaktayım. Yanlışlık nedeniyle sanatçımızdan özür diler, kazandığı "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü nedeniyle kendisini bir kez de buradan kutlarım."


Yorum Yap