Sanat Etkinlikleri Dolu Dizgin

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  20 Kasım 2019 /   1349 Okunma

  Sanat Etkinlikleri Dolu Dizgin

  Kış aylarının yaklaşmasıyla, Antalya’da sanat etkinlikleri de birbiri ardına izleyicisi ile buluşmaya başladı.

   

  Devlet opera, bale ve tiyatrosunda eserler sahnelenmeye başlarken, özel tiyatrolar da perdelerini açıyorlar.

   

  Ay başında, Devlet operasında prömiyerini izlediğimiz 4.Murat operasını ne yazık ki hiç beğenmedim. Dinsel ögelerin öne çıkarılmaya çalışıldığı oyun, tiyatro metnine sadık kalındığı izlenimi vermesine karşın, yazılan librettosunda mizansenleri ve sözlerindeki tuhaf yaklaşımlarla, konuyu çok yozlaştırmış. Opera sanat yönetiminin bu konuyu enine boyuna düşünmesi gerektiği kanısındayım.

   

  Kasım ayının ortasına geldiğimiz geçen hafta Antalya Kültür ve Sanat Derneği Türk Sanat Müziği Korosunun Safiye Ayla’yı anma konseri vardı. Şef Aydemir Tuncer yönetimindeki Koro çok etkileyici bir sunumla hem Ayla’yı andı, hem de onun sesinden hit olmuş eserleri seslendirdi.

   

  87 yaşında hâlâ üretim yapmayı sürdüren uluslararası üne sahip takı sanatçısı Nurhan Acun ile Antalya’lı seramik sanatçısı Erkan Barçın’ın ortak sergisi Antalya Müzesi Sergi Salonunda geçtiğimiz hafta sonu açıldı.

   

  Sergide Barçın Antik Yunan Sanatından esinlenerek ürettiği kırmızı hamurlu, siyah bezemeli antik formlardaki seramiklerini; Nurhan Acun ise, yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü, Anadolu’da, 12 bin yıldan bu yana gelip, geçmiş olan Medeniyetler eliyle üretilmiş eserlerin replikalarını yeniden dünyaya getirme işinin yanında, bu sergide Orta Amerika, özellikle Aztek ve Maya uygarlıklarından örneklerin yer aldığı değişik bir koleksiyonu bizlere sunuyor. Bu eşsiz sergi 30 Kasım’a kadar gezilebilecek. Şu okul tatili döneminde yarım gününüzü çocuğunuzla müzede geçirin derim velilere.

   

  İçinde bulunduğumuz hafta başlarken, Türk Sanat Müziğinde kentimizin en önde gelen birkaç korosundan biri olan Antalya Barosu Türk Sanat Müziği Korosu Arif Sami Toker eserlerinden oluşan bir seçkiyi musikîseverlerle buluşturdu. Koronun ikisi de aslen Avukat olan iki şefi, Tülay İpek Arkan ve Cengizhan Gököz yönetiminde iki bölüm halinde sunulan konserde 22 eser koro ve solistler tarafından seslendirildi.

   

  Koro 24 Kasım Pazar günü saat 20’de Öğretmenler Günü bağlamında Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Perge salonunda bir konser verecek.

   

  Yine bir Türk Sanat Müziği Konser duyurusu ile bitirelim yazımızı.

   

  25 Kasım Pazartesi akşamı saat 20’de Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonunda Antalya’nın en önemli korolarından birinin daha konseri var. Şefleri Sevgi Rodoplu yönetiminde “Sevgi Dostları Korosu” birbirinden güzel eserlerle bizlerle olacak.

   

  Sanat dolu günler dolu dizgin devam ediyor Antalya’da. Birbirinden güzel etkinlikleri kaçırmayalım derim... Sanatla kalın...

   

   


Yorum Yap