Mübadele Öykülerinden Bir Demet: “ Neresi Sıla Bize, Neresi Gurbet “

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  18 Eylül 2019 /   1343 Okunma

  Mübadele Öykülerinden Bir Demet: “ Neresi Sıla Bize, Neresi Gurbet “


   

  Bu köşede yazmaya başlarken, her konuda yazılarım olacağını belirtmiştim. Zaman içinde de siyasetten, spora; Sosyal yaşamdan, sanata geniş bir perspektifte yazılar yazmaya gayret ediyorum. Antalyamızda gelişen gündemlere bağlı olarak, ne yazık ki genelde pek iç açıcı olmayan konularda, eleştirel yazılar çoğunlukta oluyor bu köşede. Ama diğer köşe yazarlarına da bakıyorum, bu tarz yazılar onların köşelerinde de çoğunlukta. Yani yalnız değilim bu yolda. Ancak bugün farklı bir konuda, sonu hayırlı işlere vesile olan, çok da keyifli bir etkinliği size tanıtmak istiyorum.

   

  Etkinliğin başrolünde ODTÜ var. Son zamanlarda bu güzide eğitim kurumumuz ne yazık ki, devleti yönetenlerle, orayı bir yuva olarak gören eğitimci ve öğrencilerin doğayı koruma üzerinden yaptıkları kavgalarla gündeme gelmekte. Bu zihniyet böyle devam ettiği sürece de bu kavganın biteceği yok. Ama bakın ODTÜ’lü olmak nasıl bir ayrıcalık.

   

  ODTÜ'nün en eski öğrenci kulübü olan Türk Halk Bilimi Topluluğu’nu, mezuniyetleri sonrasında da etkinlikleriyle yaşatan ODTÜ THBT Mezunları/Fosiller yıllardır, gelirleri tümüyle ODTÜ Öğrencileri Burs Fonu'na aktarılan değişik etkinliklere imza atıyorlar. Yani kendilerinden sonraki jenerasyonların eğitimine katkı koyuyorlar. Yani bir vakıf gibi çalışıyorlar, ama olayı bir rant kapısı olarak görüp, paraları amacı dışında kullanmıyorlar. Bunu da kavga etmeden sessiz sedasız yaptıkları etkinliklerle gerçekleştiriyorlar.

   

  Kuruluşu 1961 yılına uzanan bu güzide topluluğun eski mezunları (kendi tabirleri ile fosilleri), öğrenci kardeşlerinden (çaylaklardan) aldıkları destekle, bu kez de, geliri gene aynı fona aktarılmak üzere bir oyun sahneliyorlar. Geçtiğimiz aylarda, İzmir, Eskişehir ve İstanbul'da sergilenen ve sonunda Antalyamızda sahne alacak bu oyunda topluluk, Türk ve Yunan halkları arasında sancılı bir yeri olan Mübadele konusunu, oldukça geniş perspektifte işliyor. Oyunun adı “ Neresi Sıla Bize, Neresi Gurbet”. Senaryosunu Levent Balta'nın yaptığı oyunun Tarih Danışmanlığını Doç.Dr. Tuncay Ercan Sepetçioğlu, Müzik Direktörlüğünü ise Ali Fuat Aydın yapıyor.

   

  Oyun 28 Eylül Cumartesi akşamı saat 20:00’de, Konyaaltı Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sergilenecek. Bu arada, unutmadan yazayım; programa Antalyamızın gözbebeği sanatçısı Sümer Ezgü ile Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Sevilay Gök Akyıldız da müzikleriyle katkı verecekler, yani onlar da sahnede olacaklar...


  O halde 28 Eylül Cumartesi gününe başka bir program yapmayalım ve bu güzel sonbahar akşamını hep birlikte, sonucunda hayırlı bir işe vesile olacak, keyifli bir etkinlikte geçirelim...

   

  Bu anlamlı etkinliği izlemek için, küçük bir bedel karşılığında davetiyelerimizi programa destek veren şu noktalardan alabileceğiz.

   

  1. ANTALYA KÜLTÜR SANAT : Şht. Bnb.Cengiz Toytunç Cad. No:60

  2. SÜMER EZGÜ SANAT AKADEMİSİ : Çağlayan Mah. 2009 Sok. No:9 Muratpaşa
  3.KABUK MİDYE BİSTRO : Gürsu Mah. 304. Sok. No.4/1 Konyaaltı

  Ayrıca Etkinlik Günü, Nazım Hikmet Kültür Merkezi girişinde açılacak standdan da Davetiye temin edilebileceğini, etkinliğin Antalya ayağını organize eden, ODTÜ THBT Mezunlarından sayın Billur Yılmaz’dan öğrendim. Kendisiyle ODTÜ, THBT ve etkinlikler üzerine yapacağım bir söyleşiyi de önümüzdeki günlerde bu satırlarda okuyacaksınız.

   

  “ODTÜ THBT Mezunları olarak, Konyaaltı Belediye Başkanımız sayın Av. Semih Esen’e teşekkür borcumuz var” dedi, sayın Billur Yılmaz. Evet bu güzel etkinliği gerçekleştirebilmeleri için, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ni ODTÜ Mezunlarına açarak verdiğiniz desteğe sonsuz teşekkürler sevgili Başkan. 


Yorum Yap