İstifa bir erdemdir…

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  6 Ocak 2022 /   1261 Okunma

  İstifa bir erdemdir…

  Ülkemizde her şeyin allak bullak olduğu bir yılsonu, yılbaşı geçişi yaşadık, yaşıyoruz…


   

  2021 yılının son ayındaki gelişmeler, dünyada ancak Türkiye’de örneği görülebilecek bir aylık enflasyon oranı ile yıllık enflasyonu yüzde 36’nın üzerine çıkardı.


   

  Zaten son aylarda dövizdeki istikrarsız çıkış ve inişler herkesin kafasını ve cebini iyice karıştırmaktaydı. Kasımdan Aralığa geçildiği günlerde dikine yukarı bir seyir izleyen döviz kurları, sonunda 18-19 TL bandına fırlayıp, Türk Lirasını pula çevirince, konuya hemen el atan sayın Cumhurbaşkanı dövize nasıl müdahale edeceklerini açıkladığı konuşmasını daha bitirmeden Dolar 10-11 TL bandına iniverdi.


   

  Herkes paramızın değer kazandığını düşünüp, bayram havasına bürünüyordu ki, başta akaryakıt olmak üzere aklınıza gelebilecek her ürüne ve halkımızın temel kullanım kalemlerine zamların peşpeşe gelmeye devam ettiğini gördük ve milletin hevesi kursağında kaldı.


   

  Ve o gün bugündür tüm tüketim kalemleri hızla pahalanmaya devam ediyor.


   

  Asgari ücrete yapılan zam, memur ve işçi ücretlerindeki yıllık artış, emeklilere yapılan maaş artışları görece yüksek gibi görünüyor, ama işin aslı öyle değil.


   

  Millet, henüz artışlar cebine girmeden, arttığı söylenen eski maaşlarını da arayacak hale geldi bile.


   

  Vatandaş, tenceresini kaynatacak temel gıda maddelerindeki inanılmaz yükselmenin karşısında ne yapacağını şaşırmaktayken, dövizin fırlaması sırasında, evinde harcadığı elektriğe, suya, doğalgaza üstüste gelen devasa zamlar karşısında artık fişi çekme raddelerine geldi.


   

  Aslında bütün bu olumsuz gelişmelerin temelinde yatan neden yüksek petrol fiyatları.


   

  Petrol fiyatları dövize paralel yükselirken, döviz düşünce neden düşmez? Bu konu inanıyorum ki bütün üniversitelerin ekonomi bölümlerinde tez konusu olarak incelenebilecek bir paradoks. Petrol ürünlerinin yükseldikçe yükselmesi bugünkü yüksek enflasyonun, yani halkın gittikçe fakirleşmesinin temel nedeni.

   


  Yılbaşı yaklaşırken açıklanan asgari ücret, çalışanların ve emeklilerin yılın ilk günlerinde açıklanacak ücret artışı oranlarında olumlu bir beklentiye yol açtı. Ancak 3 Ocak günü açıklanan ücret artış oranları, aynı günlerde açıklanan zam oranları karşısında özellikle emeklileri hüsrana uğrattı.


   

  Millet bugünlerde hep şu soruyu soruyor: Döviz yükselirken yükselen petrol fiyatlarını, petrolün yükselmesi ile etkilenip zamlanan temel gıda ve kullanım ürünlerini anlıyoruz bir yerde ama, döviz düştüğünde bu yüksek fiyatlar neden düşmüyor?


   

  Bu ülkeyi yönetenler, yani bakanlar kurulu, kendilerine bağlı kurum ve kuruluşların ürettiklerini, ithal edip sattıklarını, ihraç ettiklerini kontrol etme yetki ve sorumluluğuna sahiptirler. Eğer bazı kalemlerin fiyatlarındaki yükselme ve alçalmaları, Merkez Bankası başta olmak üzere bankaların ekonomik politikalarını kontrol etmede yetersiz kalınıyorsa, istifa başvurulabilecek önemli bir olgudur.


   

  Bakın Kazakistan’da birkaç gün önce açıklanan yüksek fiyat nedeniyle halkın gösterdiği tepki, hükümetin topyekûn istifasını getirdi.


   

  İstifa kelimesini telaffuz edince, birilerinin bana kızacağını biliyorum ama, bilinmesi gereken çok önemli bir olgu şudur:


   

  “ İstifa Bir Erdemdir.”


Yorum Yap