Hukuk İşliyor, Antalya Kazanıyor...

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  7 Kasım 2019 /   1272 Okunma

  Hukuk İşliyor, Antalya Kazanıyor...


  Antalya’da, yıllardır, eskilerin deyimi ile yılan hikayesine dönen iki konu gündemden hiç inmez.

   

  Bunların biri, Yüzüncü Yıl Bulvarı’nın Meltem Mahallesi tarafında, 33bin kişilik Stadyum ile, 10bin kişilik Spor Salonunun yer aldığı parseller topluluğunun doğu ucunda, Tarık Akıltopu Caddesine cepheli 40 bin metrekare alanın, Ticarî Turistik yapılaşmaya olanak sağlayan bir proje halinde planlanması; diğeri de kısa adı ile Kırcami İmar Planı.

    

  Yıllardır bu iki projeye yapılan itirazlar, karşı itirazlar, projelerde yapılan değişikliklerle yeniden yaşanan benzer süreçler ve bir türlü elde edilemeyen kesin çözüm.

   

  Kırcami yakında kesin çözüme ulaşacak gibi duruyor. Meclis gündemindeki  itirazlar, bu projedeki kazanımları engelleyecek gibi görünmüyor.

   

  Geçtiğimiz günlerde de, diğer konu, yani 40 bin metrekarelik alanın planlanması, Antalya’nın ve Antalyalıların yararına sonuçlandı. Mahkemelere yapılan karşılıklı itirazlar sonucunda, konuda son sözü söyleyen İstinaf Mahkemesi, idare tarafından yapılmak istenenleri, kamu menfaatine aykırı bulup, bir oldu bitti ile, yasaların bir noktada açıklarından yararlanarak hazırlanan projeyi iptal etti.

   

  Dönemin yerel idarecileri tarafından TOKİ, Emlak Konut ve MESA’nın oluşturduğu konsorsiyuma verilen alanın, bu toplulukça, TOKİ’nin yasalardan kaynaklanan bazı denetim muafiyetlerinin arkasına sığınarak hazırladıkları Turistik Ticari alana dönüştürme projesine, meslek odaları ile Muratpaşa Belediyesi’nin yaptığı itiraz, mahkeme tarafından uygun bulunup, projenin iptaline karar verildikten sonra, bu kez TOKİ ve ortakları İstinaf Mahkemesine başvurup, bizim projemiz iyidir diye direttiler.

   

  Sonunda mahkeme nihai kararı verdi ve proje iptal edildi.

   

  Şimdi o alanda ne yapılacağına karar verecek yerel yönetim. Ben daha önceki yazılarımda bu alanın amacına uygun, spor alanı fonksiyonu ile yaşaması taraftarı olduğumu açıklamıştım. 1 Ekim 2019 tarihinde bu köşede yazdığım yazıda da alanın yüzölçümü büyüklüğü ile, Antalya’nın önemli bir toplanma alanı olmaya uygun olduğunu belirtmiş, üst yapıdaki fonksiyonu destekleyen alt yapıda ise sığınak özelliği taşıyan sağlamlıkta bir fonksiyona dikkat çekmiştim.

   

  Şimdi Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyelerinin bu alan için olması gereken planlamayı vakit kaybetmeden yapıp, fonksiyonu ya da fonksiyonları hayata geçirmelerini bekliyoruz.

   

  Görüldüğü gibi, her zaman rant kazanmıyor. Hukuk galebe çalınca Antalya kazanıyor.

   

  Antalyamızın artık yılan hikayesine dönen projelerle vakit kaybına tahammülü yok, olmamalı da...

   


Yorum Yap