Hayaller hurdaya nasıl dönüştü? (2) *

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  6 Ağustos 2021 /   594 Okunma

  Hayaller hurdaya nasıl dönüştü? (2) *

      O dönemki hedef, göl, deniz ve barajlardan su alabilen 12 adet yangın söndürme uçağı ile filosunu güçlendirmekti.

   

      2009, pilot olmak isteyenlerin de desteklendiği bir yıldı. Özel bankalar o dönem 50 bin euroyu bulan pilotaj kursu için esnek geri ödeme imkanı olan kredi kampanyaları başlatmıştı.

   

      58, 59 ve 60'ıncı hükümetlerde Devlet Bakanlığı yapmış Kürşat Tüzmen dahi, Türk Hava Kurumu'ndan pilotluk eğitimi alan isimler arasındaydı.

   

      2010 yılına gelindiğinde Türkiye, yedi adet CL-215 tipi söndürme uçağı ile orman yangınlarına müdahale konusunda dünyanın önemli ülkeleri arasına girmişti.

   

      2010'un sonunda İsrail'de çıkan orman yangınına verilen desteğin ardından dönemin Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Sayın Başbakanımız talimatı verdikten sonra hiç tereddüt yaşamadık. 'İsrail'de yangın var. 'İki uçak kaldıracaksın insani bir şey' dendi. Biz de hemen hazırlandık" demişti. 

   

      Aynı yılın mayıs ayında İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Mavi Marmara adlı yardım gemisine yaptıkları saldırı sonrası Türkiye-İsrail ilişkileri gerilmişti.  Buna rağmen Güçlü Türk filosu, insanlık adına İsrail’e yardımda bir an tereddüt etmemişti.

   

      2009-2014 yılları arasında Türk Hava Kurumu'na başkanlık yapan Osman Yıldırım, 2012'de yaptığı açıklamalarda ABD, İtalya, Brezilya ve Kore'de çıkabilecek yangınları söndürme çalışmalarına katılabilmek için görüşmelerin devam ettiğini, THK'nın üreteceği yüzde 90 yerli uçakların 2014'te satışa sunulacağını söyledi.

   

      Ancak bu vaatler olmadığı gibi Osman Yıldırım, 2014'ün ekim ayında yolsuzluk, zimmet ve rüşvet iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında oğlu ile birlikte tutuklandı.

   

      Paravan şirket kurmak, oğlu Emre Yıldırım'a "danışmalık ücreti" adı altında 1 milyon liralık rüşvet vermek, THK'ya bağlı 6 farklı şirketten maaş almak, bir yıla yakın cezaevinde kalan Osman Yıldırım'a yöneltilen suçlamalar arasındaydı.

   

      Kurumun 22 Mart 2013'te aldığı kararla "Ataşehir, Adalar, Kartal, Tuzla, Şile, Ümraniye, Üsküdar, Başakşehir, Küçükçekmece, Avcılar, Eyüp, Sancaktepe, Bayrampaşa, Güngören, Bağcılar, Bakırköy, Çatalca ve Büyükçekmece" şubeleri kapatıldı.

   

      Gerekçe olarak ise şubelerin zarar etmesi gösterildi.  Şubelerin kapatılmasından elde edilecek yıllık 500 bin liralık ek kaynakla eğitim merkezleri açılacağı söylendi.

   

      O dönem bir gazeteye konuşan THK Çatalca Şube Başkanı Erkan Ülger, kapatılma kararının altında siyasi hesaplar yattığını söylemiş, "Atatürk'ün kurmuş olduğu bu kurumun içini boşaltmaya çalışılıyor. Türkiye genelinde 800 şubesi olan THK'nın şube sayısı 600'e indi, bunun 100'e indirileceği söyleniyor. Alınan kararlar ile AKP hükümetine yaranılmaya çalışılıyor" demişti. 

   

      "Faal olarak çalışma yürüten şubeler dahi kapatılıyor" diyen Ülger, toplanan fitre ve zekatın yüzde 40'ı THK'ya kaldığını ve THK'nın kuruluşundan bu yana hiç zarar etmediğini belirtmişti.

   

      26 Eylül 2013'te Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Türk Hava Kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplamada "tek yetkili kurum" olma özelliği kaldırıldı. O dönem değeri 100 milyon liralara varan kurban derisi pazarı, toplamak isteyen herkese açılmış oldu.

   

      2015'e gelindiğinde CL-215 tipi amfibik yangın söndürme uçaklarının sayısı çoktan dokuza çıkmıştı. 

  Bu uçaklardan üçünün Kasım 2016'da İsrail'de 13 noktada çıkan yangınlara müdahale etmesi sonrası İsrail Başbakanı Netanyahu, "Ateş Kuşları" ekibini bizatihi tebrik etmişti.

   

      Hatta beş amfibik CL-215 model yangın söndürme uçağının yeni sezon öncesi görev yerleri Adana, İzmir, Milas ve Antalya'ya gönderilmesi Anadolu Ajansı'nda da haber olmuştu.

  Türk Hava Kurumu için kriz yılı ise 2019'du. 

   

      Her şey temmuz ayında yönetimdeki tartışmalar ile başladı. Ekim 2018'de yeni başkan seçilen Emekli Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu'nun tüzüğe aykırı kararlar aldığı ve kurumu zarara uğrattığı iddiasında bulunan bazı yönetim kurulu üyeleri, istifa etti.

   

      Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman, üyeler Muzaffer Başer ve Gökhan Doğan da bu istifaların ardından 20 Temmuz'da ‘Olağanüstü Büyük Genel Kurul toplantısı' yapılması yönünde karar alsa da mahkeme bu talebi kabul etmedi.

   

      Merkez Denetleme Kurulu'nun Ankara'da yaptığı basın açıklamasında şu iddialar yer aldı: 

      “Bertan Nogaylaroğlu 94 yıllık geçmişi olan ve havacılıkta ülkemize paha biçilmez hizmetler yapan güzide kurumumuzu büyük bir kaosa soktu. Kendisini seçen iradeyi küçümsedi, aşağıladı hatta yok saydı.

   

      Kendisinin Cumhurbaşkanımız tarafından buraya yarı kayyum olarak gönderildiğini söyleyerek korku yaratmaya çalıştı.

   

      Bu süreçte olağanüstü genel kurul yapılmalı diye görüş beyan eden eski genel başkan dahil birçok şube başkanı ve üyeyi yetkisi olmadığı halde görevden el çektirip olmayan disiplin kuruluna sevk etti.”

   

      Arkası Yarın…

   

      * Not: Bu yazı dizisi Independent Türkçe kanalında sevgili Gökçen Tuncer’in araştırmaları sonunda yayınladığı “Hayalden Hurdaya” isimli yazıdan geniş çapta yararlanılarak kaleme alınmıştır.

   

      Gökçen Tuncer hanımefendiye teşekkürlerimle…


Yorum Yap