Özel Günler

Eyyy Beyni Kötülükle Dolu, Ruhunu Satmış Mahlukat….

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  31 Temmuz 2021 /   781 Okunma

  Eyyy Beyni Kötülükle Dolu, Ruhunu Satmış Mahlukat….

      Adana’mızda, Kozan’ımızda, Manavgat’ımızda, Muğla’mızda, Bodrum’umuzda, Balıkesir’imizde, Kocaeli’mizde ve diğer illerimizde çıkartılan orman yangınlarında vefat edenlere Allahtan rahmet diliyor, evini, işyerini, serasını kaybeden vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun diyorum.

   

      Bu toprakların gördüğü en korkunç doğa yangınını yaşıyoruz birkaç gündür.

   

      Ve ne yazık ki, yangına, sadece karadan ve bazı noktalarda da denizden müdahale edebiliyoruz. Daha doğrusu etmeye uğraşıyoruz. Yangına müdahalede havadan desteğimiz neredeyse sıfır.

   

      Batıdaki komşumuz Yunanistan'ın -ki ekonomik darboğazda olduğunu, AB'nin desteği olmasa iflas bayrağını çoktan çekmiş olduğunu cümle alem biliyor, 38 yangın söndürme uçağı olduğu halde, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birine sahip olduğu söylenen ülkemizin ise sadece 3 (üç) adet uçağı olduğu açıklandı.

   

      Bunlarla ülkemizin her tarafında, sayısı 55 ile 60 arasında olan bölgelerde, eşzamanlı çıkan yangınlara nasıl müdahale etmeye çalıştığımızı da herkes görüyor.


      Dünya’nın her yerinde başarı ile kullanılan yangına müdahale uçaklarından, Türk Hava Kurumu'nun (THK) elinde 8 adet olduğu biliniyor. Bu uçaklar yetişmiş personelleri ile daha önceki dönemlerde meydana gelen yangınlara karşı başarı ile görev yaptılar. Ancak bu uçaklar 2016 yılından bu yana hangarlarda çürümeye terk edilmiş durumda. Personeli de işten çıkartılmış.


      Sebep?...

   

      Sebebi meçhul...

   

      Rusya uçak yolluyoruz diye açıklama yapıyor. Bedelsiz yardım yapıldığını zannediyorsunuz. Meğer uçaklar kiralıkmış.

   

      Haberi çıkalı hayli zaman oldu, Rusya ile bir uçak anlaşması yapıldığı, bir zaman önce övünülerek anlatılmıştı. Hatta bakan beyin uçakta ve alanda çekilmiş videoları haber programlarında dakikalarca gösterildi. Sonra zaman içinde uçakların durumu merak edildi. Çünkü uzun süre geçmesine rağmen ortada yoktular. Ve sonunda Rusların o uçakları yollamadıkları ortaya çıktı. Çünkü bizimkiler kira bedelini yollamamışlardı.

   

      Dün Rusların yaptığı açıklamanın da gerçek yüzünü araştırdık ve sonunda bu yardımın da bir kiralama hikayesi olduğu anlaşıldı.

   

      Bu arada Beyoğlu'ndaki Rus Konsolosluğu yanmaya başladı Perşembe akşam üzeri. Nasıl bir tesadüfse...


      Bizde yangına müdahale uçağı konusu biter mi?  Geçenlerde bir başka haber... Yangın söndürme uçağı ihalesi yapılıyor devletimiz adına. Seviniyoruz doğal olarak. Ama her bir uçak için 5000 litre su kapasitesi koşulu var şartnamede.

   

      Sebep?...  Sebebi açık… THK ihaleye girmesin. Nasıl mı? THK uçakları 4900 litre kapasiteli... Bilmem anlatabildim mi?

   

      Yani böylece, büyük olasılıkla THK bu ihaleyi kazanabilirdi. Kazanınca da, hangarlara tıkılı olarak çürüyen uçakları bakımlarını yayıp, yeniden uçar hale getireceklerdi. İşte bir inat uğruna uçmaları engellenen bu uçakların yeniden devreye alınmaları engellenmiş oluyordu.

   

      Dünyada böyle abes işlerle uğraşıp, kendini ve yangınların etkilediği herkesi ve her şeyi mağdur ederek, kendi ayağına kurşun sıkan başka bir devlet yapısı var mıdır acaba?


      Öte yandan günlerdir yurdumuzu kasıp kavuran yangın felaketini çıkartanlar kendilerini ifşa etmeye başladılar sonunda. Sosyal medya bu açıklamalarla çalkalanıyor.

   

      Yanan ormanlarda telef olan hayvanların, o güzelim ağaçların vebali bu felaketi yaratan, hiç utanmadan bu işi yaptığını da açıklayan teröristlerin üzerindedir. Allah burunlarından fitil fitil getirsin hepsinin. Bu hainlerin bir an önce yakalanmaları ve hak ettikleri cezaları fazlasıyla almaları en büyük arzumuz.

   

      Eyyyy beyni kötülükle dolu olan, ruhunu satmış mahlukat, Allah milletimizi ve güzel ülkemizi sizin şerrinizden korusun. 


Yorum Yap