Bisiklet Yolu Yapmak Fantazi Olmamalı

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  30 Kasım 2019 /   1772 Okunma

  Bisiklet Yolu Yapmak Fantazi Olmamalı

  5 Ağustos günü bu köşede bir yazı paylaşarak, Bisiklet kullanımının bir kültür olduğunu, dünyadaki kentler, genelde düz arazilerde oluştuğu için, buralarda bisiklet kullanımının yaygınlığından bahsedip, bisiklet ve diğer araçların kenti ortaklaşa nasıl kullanmaları gerektiği konusunda hem bisiklet sürücülerinin, hem de mototrlu araç sahiplerinin eğitilmesi gerektiğini yazmıştım...

   

   Muratpaşa Belediye Başkanı Sayın Av.Ümit Uysal’ın o günlerde planlarında olduğunu söylediği ve bisikletseverlerle düzenlediği bir etkinlikte açıkladığı Bisiklet kullananların eğitimi olayına ben motortlu araç sürücülerinin de dahil edilmesi gerektiğini yazarak eklemede bulunmuştum. Ve demiştim ki o yazıda, Bisiklet yolları bu kentte biraz yanlış planlanmış, kullanım sıkıntısı var. Bu sıkıntıları Atatürk, Milli Egemenlik ve Teoman Paşa Caddelerinde ve hatta Bülent Ecevit Bulvarında görebilirsiniz.

   

  İşte o yazıdan üçbuçuk ay sonra, Büyükşehir Belediyesinin kent merkezindeki bisiklet yolu uygulamalarını kaldırdığını görünce “Eh dedim, önceden doğru planlanmayan şeyler konusunda, biraz deneme yanılma sonunda doğru yol bulunuyormuş demek ki...”

   

  Ancak bisikletseverler adına bir vatandaşın yaptığı ve bu uygulamayı eleştirirken kullandığı “Çağ Dışı Uygulama” sözünü çok yadırgadım doğrusu. Kendisine nasihat vermek haddim değil, ama bir küçük açıklama yapayım... Bakın değerli dostum, bisiklet yolu elbette çağdaş bir uygulamadır ve dünyadaki uygar kentlerin büyük çoğunluğunda olduğu gibi, genelde düz bir alana kurulmuş olan kentimizde de bisiklet yolları olacaktır. Ama güzergâhı doğru seçilerek.

   

  Araç trafiğinin çok yoğun olduğu, Atatürk caddesinde bir araç şeridini yok edip, orada bisiklet yolu yaparsanız bu çok akılcı bir uygulama olmaz. Olmadığı bir yıl geçmeden anlaşıldı ki, bu güzergâh kaldırıldı. Keza  Milli Egemenlik ve Teoman Paşa Caddelerinde de durum aynıydı ve hiç hesap kitap yapılmadan gerçekleştirilen düzenleme, araçlar için bir park yeri olarak kullanılmaktan gayrı bir işe yaramıyor, o güzergahlarda bisiklet kullananlar için de ayrıca tehlikeler içeriyordu.

   

  Şimdi Belediyemizin sayın yetkililerinden şunu istemeliyiz.

   

  Lütfen dünyadaki bisiklet kullanımının yaygın olduğu kentleri bir tarayın. Nerelerde hangi tarz uygulamalar yapılmış. Almanya, Hollanda ve ABD bu konuda inanılmaz güzel örneklerle dolu.

   

  Diğer taraftan kentin yoğun tarfik akışı olan güzergâhlarında bisiklet yolu yapmak şart değildir. Bisikleti ile bir noktaya kadar gelen kişiler (okullarına, işlerine giderken)bisikletlerini, burada oluşturulan bisiklet parklarına terk edip, raylı sisteme veya lastikli sisteme aktarma yaparak ulaşacakları yere giderler.

   

  Bisikletsever dediğimiz, gezinti amacıyla bisiklet kullananlar ise, kent merkezinin dışında oluşturulacak güzergâhlarda düzenlenecek bisiklet yollarını kullanıp, bu zevklerini tatmin ederler.

   

  Bisiklet ile alışverişe gidenler de evleri ile marketler arasında “Tenha” yollarda oluşturulacak bisiklet şeritlerini kullanırlar.

   

  Dünyada bu işler böyle planlanır. Yoksa günde milyon tane aracın geçtiği yolda bisiklet yolu oluşturmak fantazisi çağdaşlığı falan göstermez. Sadece trafiğe zarar veren bir uygulama olarak seçim kaybedilmesinde ufak da olsa bir rol oynar...


Yorum Yap