Özel Günler

Bir Şampiyonluğun Yarattığı Umut (1)

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  2 Haziran 2021 /   503 Okunma

  Bir Şampiyonluğun Yarattığı Umut (1)

  Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Kupası finali dolayısıyla spor yazmıştım. O yazının girizgâhında da, “Antalya’da spor yazmak içimden gelmiyor, çünkü bu şehirde lokomotif spor olan basketbolu bitirdiler, bitirenlerin verecek cevabı da yok” demiştim.

   

  Evet bu güzelim kentte, basketbol gibi, futbolun da sahipsiz bırakılmak üzere olduğu bu günlerde, bir olay Antalya sporu adına bir umut ışığı yaktı beynimde.

   

  Basketbol sahasına ilk adım attığım günden bugüne tam 57 yıl geçmiş. O ilk adım, ülkemizdeki ilk spor okulu olan, İstanbul Sultanahmet’teki Amerikan Dershanesinin zemini gıcırdayan parkelerle kaplı rutubetli salonunda, sonradan Telekom adını alan, o dönemin PTT Spor Kulübü bünyesinde, Türk Basketbolunun efsane antrenörlerinden sevgili Önder Seden hocamın elinde atıldı.

   

  O ilk adımdan sonra bir Kadıköy çocuğu olan ben, ikinci adımımı, gene dönemin önemli kulüplerinden, pek çok ünlü basketbolcunun yetişmesinde temel taşı olmuş ve sonradan Efes Pilsen adını alacak olan Kadıköyspor’da attım. 1976 yılında kulüp Efes Pilsen olunca da bir yılımı bu kulüpte geçirip, Fenerbahçe’ye transfer oldum.

   

  Şimdi senin yaşam öykünden bize ne diyebilirsiniz. Ama önceki akşam, o Efes (şimdiki adıyla Anadolu Efes), Avrupa’nın basketboldaki, en prestijli kupası, Şampiyonlar Ligi konumundaki Euroleague’te Şampiyon oldu.

   

  Bu şampiyonluk, öncesinde ve ilk kuruluş döneminde bünyesinde spor yaptığım kulübe olan aidiyet duygumla beni de çok gururlandırdı elbet. Aynı gururu, A takım düzeyinde formasını giydiğim Fenerbahçe birkaç yıl önce aynı kupayı kazandığımda da yaşamıştım.

   

  Hemen hepsi dostum, arkadaşım olan Teknik ve İdari kadro başta olmak üzere, sporcularımızı bu muhteşem şampiyonluktan dolayı yürekten kutluyorum.

   

  Uzun yıllardır basketbola yaptığı yatırımları hiç küçültmeden sürdüren, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı sayın Tuncay Özilhan’a ve Kurulun diğer üyelerine de yarım asırdan fazla basketbolun içinde olan, basketbolla yatıp kalkan bir spor adamı olarak, sonsuz teşekkürlerimi sunmayı da bir borç biliyorum.

   

  Buraya kadar kentimizin dışında gelişen yatırımlar ve o yatırımların getirdiği başarıdan bahsettik. Yarın bu konu Antalyamıza nasıl yansır, ona bakacağız.


Yorum Yap