Yunanistan'da geçen perşembeden bu yana yayınlanan iki kamuoyu anketinde sosyalist PASOK'un, 11 yıl aradan sonra Radikal Sol Koalisyon'u (SYRIZA) geçerek ikinci sıraya yükseldiği görüldü. PASOK, son olarak 2012'nin Nisan ayında yapılan anketlerde ikinci sırada yer almıştı.

Kathimerini gazetesine göre, PASOK içindeki yetkililer, kendi aralarında "eski günlere dönüşün yaşandığı" hissinin olduğunu belirtiyor. 35 yıl boyunca Yeni Demokrasi ve PASOK, Yunanistan'ın dominant partileriyken 2012'nin Mayıs ayında SYRIZA ana muhalefet, daha sonra 2015'te de iktidar olmuştu.

Faaliyete geçen Etna Yanardağı korkuttu Faaliyete geçen Etna Yanardağı korkuttu

PASOK, anketlerde ikinci sıraya yükselse de hala iktidar partisi olan Yeni Demokrasi'nin 20 puandan fazla gerisinde bulunuyor. Partideki birçok kişi, anketlerdeki iyileşmenin SYRIZA'nın içinde bulunduğu krizden kaynaklandığını düşünüyor ve bu nedenle parti liderlerinin temkinli davranmasını bekliyor. Geçen hafta SYRIZA içindeki bir sol fraksiyonun, yeni Genel Başkan Stefanos Kasselakis'in partinin merkezindeki ideolojiyi "bir tür sağ popülizmle" değiştirdiği gerekçesiyle ayrılmasıyla yaşanan kriz de partiyi etkiledi. Bu fraksiyon, partiden ayrılırken Kasselakis'i "Trumpist uygulamalar ve sağa kayan popülist politikalar üretmekle" suçladı. SYRIZA, 2019'dan bu yana muhalefette bulunuyor ve bu yıl yapılan seçimlerde iktidarı geri kazanmayı umuyordu. Ancak son seçimlerde Yeni Demokrasi'nin yüzde 40.6 alırken SYRIZA yüzde 20'de kaldı. Bu ağır yenilgi, partinin uzun süreli lideri ve eski Başbakan Aleksis Çipras'ın istifasını getirdi, ve PASOK yüzde 12'de kaldı.

Kaynak: Haber Merkezi