ChatGPT

Created with AIPRM Prompt "AN AI prompt: For rewrite Turkish News"

TÜRKİYE FİNTEK SEKTÖRÜ 2022'DE EN YÜKSEK YATIRIM SEVİYESİNİ AŞTI

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Türkiye'deki fintek yatırımlarının 2022'de rekor seviyeye ulaştığını belirterek, "Mayıs ayında yatırım tutarı açısından 166 milyon dolar ile şimdiye kadarki en yüksek değerine ulaşmıştır." dedi. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi koordinasyonunda hazırlanan, sektörün mevcut durumunu ve geçmiş yıllara göre gelişimini gösteren "Türkiye Fintek Genel Görünümü" mayıs ayı çalışması yayımlandı.

Çalışmaya göre, Türkiye'de fintek ekosisteminde toplamda 845 şirket bulunuyor, bunlardan 696'sı aktif durumda.

Fintek şirketlerinin faaliyet alanları incelendiğinde en fazla şirket ödemeler alanında faaliyet gösteriyor. Bu alanda 273 şirket bulunurken, onu sırasıyla 111 şirketle bankacılık teknolojileri, 101 şirketle blokzincir/kripto varlık ve 91 şirketle kurumsal finans takip ediyor.

Türkiye'deki fintek ekosistemine mayıs ayında 2 yeni şirket katılırken, 6 fintek şirketi 109 milyon dolar karşılığında çıkış yaptı. Geçen yıl ise 5 şirket 86 milyon dolarlık çıkış gerçekleştirmişti.

Fintek sektöründeki yatırımlar incelendiğinde, söz konusu dönemde 1 milyon dolarlık bir yatırım yapılmıştır. Ayrıca 5 şirket toplamda 52 milyon dolar karşılığında satın alınırken, geçen yıl bu rakam 8 şirket için 59 milyon dolardı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de fintek ekosisteminin hızla büyüdüğünü vurgulayarak, "Son 2 yılda fintek sektöründeki istihdam ve şirket sayısı artış göstermektedir. Türkiye'nin fintek alanında dünya liderleri arasında olması hedefiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Aşan, Finans Ofisi olarak, Türkiye'de finansal teknolojiler alanında güçlü bir ekosistem oluşturmayı ve sektörün uluslararasılaşmasını hedeflediklerini belirtti.

Kentsel dönüşümde sigorta güvencesi artıyor Kentsel dönüşümde sigorta güvencesi artıyor

Mayıs ayı itibarıyla yapılan yatırımlarla ilgili olarak Aşan, "Türkiye'de yatırım alan fintek girişimleri anlaşma sayısı ve yatırım tutarı miktarı olarak 2022 yılındaki en yüksek seviyesini aşmış, 2024 yılı mayıs ayı itibarıyla yatırım tutarı açısından 166 milyon dolar ile şimdiye kadarki en yüksek değerine ulaşmıştır." açıklamasını yaptı.

Kaynak: AA