Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından Hikmet Taşdemir, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Türk sinemasının 'kötü adamı' olarak bilinen Taşdemir, uzun yıllar boyunca birçok filmde başarılı performans sergiledi. 'Korkusuz Korkak', 'Umudumuz Şaban', 'Tatar Ramazan' gibi Yeşilçam'ın klasikleşmiş yapımlarında canlandırdığı karakterlerle hafızalara kazındı.

500 Yıllık Tarihi Çeşme Restorasyonla Yeniden Hayata Döndürüldü 500 Yıllık Tarihi Çeşme Restorasyonla Yeniden Hayata Döndürüldü

Hikmet Taşdemir, oyunculuk kariyeri boyunca kötü karakter rolleriyle tanındı ve Türk sinemasının önemli isimleriyle birlikte çalıştı. Kendine özgü tarzı ve etkileyici oyunculuğuyla sinemaseverlerin sevgisini kazandı.

Özellikle 'Korkusuz Korkak' filmindeki 'Gaddar Kerim', 'Umudumuz Şaban' filmindeki 'Mardinli Arif' ve 'Tatar Ramazan' filmindeki 'Cıbıl Halil' karakterleriyle izleyici karşısına çıkan Taşdemir, bu rolleriyle unutulmazlar arasına girdi.

Taşdemir, daha önce yaptığı bir açıklamada, Yeşilçam oyuncularına vefasızlık yapıldığını söylemişti.

'Günümüz sinema sektöründe saygı da yok. Bizim gibi oyunculara da efsane yönetmenlere de saygı gösterilmiyor' diyen Taşdemir, 'Çok kıymetli yönetmenlerimiz, Arif Memduh Ün, Natuk Baytan, Osman Fahir Seden, Kartal Tibet, Remzi Jöntürk. Bu isimleri anmadan geçersem çok ayıp olur, Allah rahmet eylesin' ifadelerini kullanmıştı.

Hilmi Taşdemir kimdir?

Hikmet Taşdemir, 1942 yılında Erzurum'da dünyaya geldi. Genç yaşta bazı tiyatro topluluklarında çalıştı. Birçok filmde yardımcı rollerde oynadı. Korkusuz Korkak filmindeki 'Gaddar Kerim', Umudumuz Şaban'da 'Mardinli Arif' ve Tatar Ramazan'ın 'Cıbıl Halil'i olarak hafızalara yer etti. Ayrıca Yılmaz Güney'in 'Umutsuzlar' filminde 'Parmaksız' lakaplı bir kiralık katil karakterini oynadı. Son olarak, Arka Sokaklar dizisinde rol aldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ